calibraan teholastua

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
tuomas20
'Senator'
'Senator'
Viestit: 340
Liittynyt: 12 Heinä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja tuomas20 »

Onko kellään kokemusta moisesta? Onko siinä riskejä? Onko helppo vaihtaa? Yksi kaveri kauppaa semmosia 100e / kpl niin ajattelin että onko hinnan väärti ja kannattaako ottaa vai vähentääkö moottorin ikää? Kommentteja?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Vapaastihengittävään hyvin harvoin kannattaa ollenkaan. Jos haluaa lastua, niin sitten mieluiten moottorikohtainen, dynamometrissä juuri siihen koneeseen tehty uusi ohjelma eikä mitään yleismallista. Suurin hyöty siitä ruiskun uudelleen ohjelmoinnista saadaan kuitenkin vasta sitten, kun koneeseen on tehty jo muitakin muutoksia ja ruisku ohjelmoidaan toimimaan muuttuneissa olosuhteissa oikein. Silloinkin lisätehot tulevat lähinnä niistä muista muutoksista, ruiskulle vain opetetaan muuttuneet olosuhteet.

Laittomiakin nuo sitä paitsi ovat lähes kaikki.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
AussiVectra
'Senator'
'Senator'
Viestit: 765
Liittynyt: 01 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Sydney, Australia

Viesti Kirjoittaja AussiVectra »

Juu kylla pelkan chipin vaihtaminen on ajan ja rahan haaskaamista, tehtaat tekee koneista niin hyvat kun voivat. koneen hengitysta kun parantaa niin voi ajatella ohjelmoitavaa chippia joka tietysti tarttee duunata dynolla.
Hanski
Avatar
GSi 16V
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1011
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja GSi 16V »

Tiedän yhden nimeltä maintsemattoman kaverin ja hänen menOPELinsä, johon tilattiin nimeltämainitsematon lastu. (En julkaise siksi, koska tarkoitus ei oo mitään tiettyä perunalastua moittia, vaan kaikkia sekundahuhaa "one size, fits all" -tyylisiä lastuja!) Noh, koneena oli 220tkm ajettu kunnossa oleva C20XE. Täysin vakio lukuunottamatta Vapaavirtaussuodatinta ja sille ohjattua viileää imuilmaa maskista. Niin ja peräpönttö oli joku tuning. Asiaan: ehdotin, että käy jarruttamassa ennen ku tilaat sen chipin, vertaillaan vaikutusta paperilla ja perstuntumalla. Noh, näin tehtiin ja ~148hv/195Nm oli lukemat, eli ihan hyvin tuon ikäisestä koneesta. Kaveri sit osti tän lastun ja samalla katista taaksepäin Devilin 2,5" putkiston 2:lla pöntöllä. Taas mentiin penkkiin ja lastun+putkiston kanssa tulos 151hv/199Nm. Heh, moni varmasti nauraa, että vittu mikä viritys, mutta tämä opettaa juuri sen, että turhia nuo vakioautoihin ovat, lukuunottamatta turboja. Tämä lastu tilattiin Keltaisen Pörssin sivuilta. Ja uskokaa tai älkää, niin tuo muutama heppa tuli tasan tarkkaan huippuputkistolla, eikä lastulla. Oma lukunsa on nämä mm.Digital Racingin ohjelmoitavat lastut, jotka toimivat ihanteellisesti viritetyssä moottorissa, siitä saat sitten itse kaiken hyödyn irti ja koneen juurikin sellaiseen iskuun kuin haluat. Itse laitan ko.lastun ja kone tehdään minun käyttötarkoituksiin ja vaatimuksiin. Eli yksi ääni ohjelmoitaville lastuille, jotka penkissä säädetään ja roskikseen huuhaa lastut, jotka lupaavat ties mitä vapareihin. *HUOH!*
"On tämä saatana työmaa!"
tuomas20
'Senator'
'Senator'
Viestit: 340
Liittynyt: 12 Heinä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja tuomas20 »

Tämä olikin erittäin tyhjentä kommentti, kiitos tästä, enpä tuhlaa rahojani moiseen roskaan, mielummin vaikka ostan uutta kulutusosaa kun jarrut ja iskarit vähän ilmoittelevat jo... :smile:
Vastaa Viestiin