Seuraavanlaisia oireita oli omassa autossani: (yksi oire kerrallaan)
-Kun virta-avaimen kääntää nollasta ajoasentoon, mittaristossa syttyy kaikki muut paitsi moottorin vikavalo. Pumppu ei pyöri startatessa.
-Kun virta-avaimen kääntää nollasta ajoasentoon, mittaristossa syttyy kaikki valot kuten normaalistikin. Ruiskusuuttimista ei tule bensaa startatessa vaikka pumppu pyörii ja bensa kiertää pa-järjestelmässä.
Korjaus:
-uusi pumpun rele tai
-poista pumpun releen pohjasta elastinen massa
-väännä releen pohjasta kuoren lukituskynsiä ulospäin ja vedä samalla sisäkalu ulos
-juota sisällä olevan piirilevyn juotokset uudelleen. Varsinkin piirilevyllä olevien releiden juotokset repeilevät lämpöliikkumisen takia, mikä aiheuttaa em. ongelmia
-työnnä sisäkalu takaisin kuoreen ja pistä tippa liimaa lukituskynsiin. Takaa sen että ei jää vain kuori käteen jos relettä pitää jatkossa ottaa irti.
Samoin kyseisen releen paikantaminen tuntuu olevan usein työn ja tuskan takana. Pyydänkin eri automallien omistajia vastaamaan tähän viestiin mainiten automallin sekä releen tiedot ja sijainnin autossa.