Pitkään on ollut kadetin omistajan elämä huoletonta, mutta nyt lävähti...
Olen jo pitkään ihmetellyt kun jäähdytin nestettä katoaa ilman näkyvää vuotoa. Eilen lisäsin nestettä viimeksi ja annoin koneen käydä niin pitkään tyhjää että flekti meni päälle. Ja lämppäri oli säädetty maksimille sisältä.
Sitten kun tarkkailin sitä nesteen pintaa siellä paisuntasäiliössä ja annoin kädellä kaasarilta kiekkoja, niin päästi oikein hienot kuplat. Ja joka kerta kun annoin kiekkoja. Tarkottaako tämä sitä mitä pelkään, eli kansipaffi on sökö? Kuinka kriittinen toi on, eli voiko odottaa korjaamista?
Auto siis 13S -88.
Apua! Paisuntasäiliössä kuplii
-
wau!
- 'Kapitän'

- Viestit: 98
- Liittynyt: 23 Joulu 2003, 02:00
- Paikkakunta: p-joki
-
Jiik
- 'Admiral'

- Viestit: 266
- Liittynyt: 28 Loka 2004, 03:00
- Paikkakunta: Kuopio
-
weedee
- 'Admiral'

- Viestit: 176
- Liittynyt: 02 Marras 2003, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
Jankkatee
- 'Kapitän'

- Viestit: 97
- Liittynyt: 22 Syys 2004, 03:00
- Paikkakunta: Kotka
Kyllä ne kuplat sinne tulee yleensä kansipahvin pettämisen seurauksena tai sitten (harvemmin kyllä) kannen halkeamisen seurauksena. Siis tod.näk. pahvi palanut. Ja ne kannen pultit todellakin kannattaa vaihtaa uusiin (nimim. monta vanhaa katkennut), niin ei tarvii tehdä viikon päästä uudestaan!! Ja hoida korjaus mahdollisimman nopeasti, ei tee hyvää sotkea vesiä ja öljyjä tai vierekkäisten sylintereiden paineita keskenään.
Kadett GSI 8V ~184 hummaa~
-
rocket
- 'Kadett'

- Viestit: 19
- Liittynyt: 05 Loka 2004, 03:00
-
weedee
- 'Admiral'

- Viestit: 176
- Liittynyt: 02 Marras 2003, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
Jankkatee
- 'Kapitän'

- Viestit: 97
- Liittynyt: 22 Syys 2004, 03:00
- Paikkakunta: Kotka
-
c-murder
- 'Senator'

- Viestit: 963
- Liittynyt: 04 Heinä 2003, 03:00
- Paikkakunta: Hamina