Corsa 1.2 ecoon 4-piste ruisku?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Huhtala
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 47
Liittynyt: 30 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Corsa 1.2 ecoon 4-piste ruisku?

Viesti Kirjoittaja Huhtala »

Onkohan 1.2 ecotec Corsaan, vm.96 mahdollista laittaa tuon 1-piste ruiskun tilalle 4-piste ruiskua? Ja mistä Opelista sopiva voisi löytyä? Ei pieni lisäpotku haittaisi tuohon kiituriin! :-D
havericky
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3852
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Janakkala - Turenki

Viesti Kirjoittaja havericky »

Teoriassa ehkä mutta et saa katsastuksesta läpi sitä.
Huhtala
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 47
Liittynyt: 30 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Huhtala »

Siis tuo vähäpäästöisyys on rajoittava tekiä...eikö ruiskua voi tuohon ecotec koneeseen laittaa toisesta ecotec koneesta, esim GSI-mallista?
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

Huhtala kirjoitti:Siis tuo vähäpäästöisyys on rajoittava tekiä...eikö ruiskua voi tuohon ecotec koneeseen laittaa toisesta ecotec koneesta, esim GSI-mallista?
Ei voi. Vähäpäästöiseen moottoriin ei voi asentaa muita kuin kyseiseen moottoriin tyypitettyjä ja hyväksyttyjä osia. Vaikka osat tulisivat toisesta vähäpäästöisestä autosta, ei se onnistu, koska osia ei ole tyypitetty siihen koneeseen.