vectra A C20NE - C20XE

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
eari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 30 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja eari »

Mulla on -92 vectra 2.0i gls, johon olen suunnitellut hommaavani lisätehoa.

Olenko ymmärtänyt oikein, että C20XE sopii koriin "heittämällä" paikalleen? Onko vaihteisto erilainen, eli tarviiko voimansiirtoon tehdä muutoksia? Ilmeisesti Gsi 16v kadeteissa vaihteisto on tiuhempi.

Jarrupuolella ilmeisesti ei tarvi tehdä muutoksia, koska autossa on vakiona edessä jäähdytetyt levyt ja takana norm. levyt. Olisiko turhan vaikea ja kallis operaatio?
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Vakiona 16V XE-koneisissa Vectroissa (ja muissa malleissa) on F20/5-laatikko joka on tiheävälityksinen (viitonen vastaa pitkävälityksisen laatikon nelosta), samat tiheät välitykset on myös mm. 8V-GT:ssä käytetyssä F16/5CR:ssä. 2.0i GLS:ssä on pitkävälitteinen F16/5W-laatikko. Konetta vaihdettaessa helpointa ja varminta on ottaa se F20 samasta autosta mistä C20XE-konekin. Jarrut kelpaa sellaisenaan ainakin jos on ABS.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Vastaa Viestiin