Nelivedon ecu hukassa
Nelivedon ecu hukassa
Meinasin laittaa on/off kytkimen nelivedolle, mutta perk.. en löytänyt nelivedon ecua...niin että missä kohtaa sen pitäisi olla ja minkä kokonen/värinen se on? Mitäs eroa muuten siinä on, että sen katkaisimen laittaa 4wd-sulakkeen väliin?
Calibra C20LET 4WD -93
Mondeo ST200 Turnier -00
Mondeo ST200 Turnier -00
Musta loota, noin 8x13x3cm kokoinen. Saattapi lukea päällä Hella. Kiinni A-pilaria vasten kojelaudan sivussa auton vasemmalla puolen. Pääsee käsiksi joko kojelaudan alta tai irroittamalla sulakerasian. On kyllä tosiaan hieman piilossa. Näkyy lampulla pienehköstä kolosta ja on yhdellä pienellä pultilla kiinni. Joutuu hieman kääntelemään ja vääntelemään, että tulee kolosta pois.
Re: Nelivedon ecu hukassa
Taitaapi sulakkeen ja ecun välissä olla jotain muutakin,kuin piuhaa.turbo_calikka kirjoitti: Mitäs eroa muuten siinä on, että sen katkaisimen laittaa 4wd-sulakkeen väliin?
Käsittääkseni heti sulakkeen jälkeen jos laittaa kytkimen,niin nelikon saa kyllä pois päältä,mutta vaatii uudelleenkäynnistyksen,jotta saa takaisin päälle.
Ja viisaammat tapansa mukaan korjatkoon...


