Olis tällänen ongelma. Kaverin kans vaihdettiin autoon (A-vectra 2.0 c20ne) uusi kannentiiviste. Vaihto onnistui hyvin, mutta nyt kun moottori on kuuma, niin öljynpaineen merkkivalo vilkkuu tyhjäkäynnillä ja kun antaa vähän kierroksia moottorille niin se sammuu.
mistähän tämä vois johtua, ei kait pelkällä kannentiivisteen vaihdolla pitäs olla mitään tekemistä tuon merkkivalon kans? voisko silä olla vaikutusta, kun kansi irroitettiin niin sieltä valui aika paljon jäähdytinnestettä ja sitä nestettä meni varmaan jonkin verra öljyn sekaan kun se öljyn mittatikku systeemi oli myös irroitettu. voiko öljy olla niin ohutta nyt, että sen takia merkkivalo vilkkuu?
Öljyn vaihto on just ajankohtaista, öljyillä on ajettu vähä reilu kymppitonni. vahdan öljyt nyt aluksi että jos siitä olis apua
Vai voisko olla käyny niin huono tuuri että öljypumppu meni just samallakertaa rikki? autossa on 296tkm mittarissa
Ja mistäpäin moottoria löytyy öljynpaineen anturi? voisko olla anturivika kyseessä?
Öljynpaineen valo vilkkuu?
Kannattaa kokeilla ihan ensiks vaihtaa ne öljyt. Mulla calibras(c20ne) oli samanlaista onkelmaa.öljynpainevaloa vilkautteli välistä. Joskus tyhjäkäynnillä ja joskus kun tuli esim motarilta ja anto moottorin vapaasti laskea kierrokset tyhjäkäyntii,niin öljynpainevaloa vilkautteli. Moottorissa oli jotkut halppis öljyt entisen omistajan jäljiltä ja ajettu X määrä. Pistin uuden öljynsuodattimen(Opel orggis)ja Mobil supersyn 5w-50w koneeseen,ni ei o enää kyseistä ongelmaa näkyny.moottorin käyntiäänikin muuttu sievemmäks.
Ehdottomasti öljyt vaihtoon, jos ette laittaneet uusia öljyjä kansipahvin vaihdossa!!! Itseasiassa jos kansipahvi on ollut rikki, niin kansipahvin vaihto remontissa TÄYTYY vaihtaa öljyt sekä jäähdytys nesteet(ainakin oma mielipide)!!! jäähdytysneste öljynkierrossa tai öljy jäähdytysnesteen seassa ei tee todellakaan hyvää! Vaihtelehan enisin öljyt ja öljynsuodatin, niin eiköhän se siitä 
OCFormulatietäjä 2012 & 2019
My memory's not as sharp as it used to be. Also, my memory's not as sharp as it used to be.
My memory's not as sharp as it used to be. Also, my memory's not as sharp as it used to be.



