F-Astran huono käyntiin lähtö!

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
teemuval
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 112
Liittynyt: 20 Marras 2004, 02:00

F-Astran huono käyntiin lähtö!

Viesti Kirjoittaja teemuval »

Mikäköhän ois vikana 96-mallisessa 1,6 16v Astrassa?

Auto tekee seuraavanlaista: Kun auto on seisonut vähän aikaa, niin moottori lähtee käyntiin huonosti. Sitä saa sahata aika pitkään ennen kuin se hörähtää tulille. Ja sitten se käy hetken aikaa hirmu epätasaiseen.

Toinen ongelma on kierrosten huutaminen. Välillä, kun auton käynnistää kierrokset nousee yli 2000 kierroksen. Onko tyhjäkäyntisäädin vaihtokunnossa vai?

Kolmanneksi kysymys 2,0 16v 96-Vectrasta. Siinäkin on käyntiin lähtö ongelma lämpimänä. Tekee aina väillä, että ei lähde lämpimänä käyntiin, kuin vasta toisella pitkällä starttauksella?
J.Toivanen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 10609
Liittynyt: 08 Elo 2005, 20:41
Paikkakunta: Kontiomäki

Viesti Kirjoittaja J.Toivanen »

tohon i.6 astraan voisi olla vikana akuu/laturi puolella... kierros hommaan alipainesäädin voi olla rikki... (itellä joskus oli moinen ongelma eri auto merkissä tosin.)
Saab 9-5 2.0T Linear Pro 2006
Vastaa Viestiin