E Kadett 1,6i -90 Irmscherin 4-piste ei käy *toimii*

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

E Kadett 1,6i -90 Irmscherin 4-piste ei käy *toimii*

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Alkaa mennä Kadetin kanssa henkimaailman jutuiksi minulla, joten josko täältä löytyisi apua. Elikäs tähän mennessä tapahtunut seuraavaa:

Lakkasi kulkemasta n. 2 viikkoa sitten kesken ajon. Hinaten pihaan ja ja apinan raivolla koneen kimppuun. Varsinaista vikaa ei löytynyt, mutta seuraavia temppuja tuli tehtyä/tarkistettua:

- Puolan mittaus (arvot ok)
- Huohotinputki oli melkein tukossa (täynnä sellaista vesi-öljy sotkua), joten sen vaihto
- Jako kunnossa ja hihna kunnossa
- Putsasin kaikki liittimet ja CRC:tä sekaan
- Jakajan ja pyörijän putsaus
- Pelkääjän puolelta löytyi pikkuinen musta mötikkä, johon meni 10 johtoa, joista 2 huonosti kiinni joten ne tuli laitettua kunnolla.
- P-pumppu toimii ja gaso tulee hilalle ja paluuputkelle
- Tulpat antoivat kipinää
- Akun lataus

Tähän meni pari päivää jolloin yht'äkkiä lähti taas iloisesti käyntiin. Käyntikin parantunut huomattavasti (ilmeisesti huohotinputki). Sitten vaan kovaa ajoa tyytyväisenä kun sai mankkaakin laitettua pienemmälle parantuneen käynnin myötä. Sitä iloa kesti semmoiset 500 km, jolloin taas tippui kesken ajon. Taas yleisiä tarkistuksia enemmän tarmolla kuin taidolla ja seuraavat osat vaihtoon:

- Jakajankansi ja pyörijä
- Sytytysyksikkö (puolan alta ja laitoin piitahnaa)

Lisäksi tarkistin maadoitukset (irti ja putsaus) ja samat temput kuin viime kerralla. Tämän jälkeen lähti tukkoisesti käyntiin parilla pytyllä ja vähän polkien tuli kaikki neljä mukaan. Sen jälkeen kävi pari päivää ja jäi taas baanalle, keskustaan meikäläisen tuurilla. Sain onneksi työnnettyä ruutuun.

Joka kerta kun on kulkeminen lakannut starttaa vielä ihan hyvin elikäs akussa on vissiin riittävästi virtaa. Jos antaa hetken olla lupaa heti startatessa, mutta kun öljyvalo sammuu niin kone pimenee heti, startti kyllä jatkaa jauhamista. Öljyvalo ei muutenkaan toimi. Tällä ei liene oireilun kanssa tekemistä?

Toinen huomio on se, että aina kun kone kenkkuilee lämpötila on nollan tietämillä. Vaikuttaisi jollekin kosteuden aiheuttamalle vialle. Ja se sammuukin kesken ajon hyytyen, ei samantien. Käydä lisäämässä masinolia tankkiin ja katsoa kuinka äijän käy?

Että tällaista tähän mennessä. Kaverit lähinnä osanneet suositella manaajan palkkaamista tai työntöä suohon. Että onko parempia ehdotuksia? Mutta tarttee käydä lisäämässä kolikoita mittariin, mittariruutuun kun jäi... On tää Opelismi ihanaa, ei oo vapaa-ajan ongelmia...
MiTu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 381
Liittynyt: 08 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja MiTu »

Onko se alkujaankin katiton 4-pisteruisku (16SV)? 90 myytin jo kattipiiperöitäkin, no eni vei jossain koneissa öljynpaineella on tekemistä bensapumpun pyörimisen kanssa.
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Ei siinä koneessa kattia ole eli ilmeisesti 16 sv. Ja pumppu tuntuu toimivan vallan hyvin. Jäänestokaan ei auttanut. Huomenna taas jatkaa arpomista.
Avatar
janne75
'Senator'
'Senator'
Viestit: 545
Liittynyt: 28 Elo 2005, 21:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja janne75 »

Alipaine ja huohotin letkuja kannattaa taivutella, että näkee onko niissä halkeamia. Ja vaihtaa ne mitkä on huonokuntoisia.

Tämä auttoi yhdessä autossa vähän samankaltaisiin ongelmiin kuin sinulla :)
Avatar
janne75
'Senator'
'Senator'
Viestit: 545
Liittynyt: 28 Elo 2005, 21:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja janne75 »

Nyt muistui mieleen yksi toinen juttu.

Oli tossa viime kesänä just tommonen vika.
Vikaa etsittiin kauan.

Ilmamäärämittarissa vettä. Siinä liittimessä ja siellä kannen alla.
Ne kun kuivattiin niin ongelmat oli tiessään. :D

Kyseessä ei ollut opel, mutta ihan sama L-jetronic ruisku. :wink:
oceanic7
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 179
Liittynyt: 23 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja oceanic7 »

Tarkista johtosarja joka kulkee siinä kuskin puolen lokasuojan päällä. Tarkista puolaan menevät johdot ja niiden liittimet. Tarkista kaasuläpän anturi (että naksahtaa käännettäessä). Tarkista virranjakajaan menevät johdot, jos lucas tarkasta se liitin ja ne pinnit sen sisällä huolella. Itellä oli saman vuosimallin irmeli kanssa, ja ainoo kerta kun se nikotteli (sammu ajosta) oli kun oikealle käännyttäessä puolan jompikumpi (ei voi muistaa) johto huonon kontaktin takia katkas hengen koneesta. Lähti käymään sitten aina kurvin jälkeen :D . Melko varmasti kyseessä joku johtovika, jos sammuu yhtäkkiä ilman nykimisiä.
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Johtosarja on nyt tuossa keittiön pöydällä levällään piparien seassa (kyllä emäntä tykkää jahkaa tulee kotio...) Juurikin sinne jakajalle (lucas on) menevä johto oli rispaantunut ja pari piuhaa pääsi oikariin, jos hyvin ottivat kohdalleen. Katoin saman tien kaikki muutkin piuhat ja liittimet kuntoon kun olivat aika huonossa hapessa. Kutistesukkaa meni kiitettävästi ja emännän hiustenkuivaajasta laukesi lämpöanturi... Puolan sun muut johdot olivat samassa satsissa. Huomenna pulttailla takaisin kiinni päivänvalossa niin näkee kuinka äijän käy...

Ilmamäärämittarissa ei ollut vettä, mutta tulihan sekin nyt putsattua. Kiitoksia vinkeistä ja palaan huomenna astialle, jahka olen saanut osat takaisin paikalleen ja toivottavasti koneen käyntiin.
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Elikäs, nyt on johdot takaisin autossa oikeilla paikoillaan. Ei edes lupaa. Starttiavulla hurauttaa aina sen kerran, mutta siihen se sitten jääkin. Nyt kuvittelisin, että ei saa löpöä, mutta pumppu pyörii vieläkin. Mikä lie, ehdotuksia?
bone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 803
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja bone »

Bensapumpun rele saattaisi aiheuttaa tuollaista, kannattaa tarkistaa. Ja vaikka varmuuden vuoksi vaihtaa ruiskun lämpötilaanturi, on halpa varaosana. Ruiskun boxiin saattaa kondensoitua/valua vettä, joten tarkistappa.
-respect to the man in the ice cream van-
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Nyt lupaili jo pikkasen, kun huomasin, että huohotinputki oli jäätynyt vallan umpeen, mutta alkaa olla jo akku niin huonona, että menee taas huomiseen seuraavat fiksailut.

Ei voi olla pa-pumpun rele, kun joku edellisistä omistajista tehnyt ko. virityksen: http://www.motonet.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=4789 Taitaapi olla meikäläisellä juuri tuo yksilö nyt hallussa.

Sitten muutama kyssäri:

1. Kaasuläpän anturista, millä kohtaa sen pitää naksahtaa. Silloin kun läpät menevät kiinni?

2. Mistä löytyy ruiskun boxi ja lämpötila-anturi?
oceanic7
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 179
Liittynyt: 23 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja oceanic7 »

Kaasuläpän anturin kuuluu naksahtaa kun kaasua painetaan hieman eli voit sen itsekin koittaa, käännät sitä kaasuläppää vaijerista kaasulle ja pienenmatkaa käännettyäsi kuuluisi siitä mustasta kotelosta kuulua naksahdus. Ei mikään iso ääni ole mutta sen huomaa. Voit myös löysätä niitä paria ruuvia jolla anturi on ruiskun rungossa kiinni ja hakea sen naksahduskohdan niin esille. Naksun pitää siis kuulua aivan alussa kun läppä alkaa aukeamaan.
Ruiskun boksi on apparin jalkatilassa jossa siihen pääsee joskus vettä sisään jos ne tuulilasin alaosan vedenpoistoreijät ovat tukossa...
Kai olet tarkistanut sen ilmansuodattimelta tulevan haitariputken kunnon? Jos se on rikki, saa kone ilmaa ilmamäärämittarin ohi ja käy huonosti kun seos on sekasin.
Ruiskun lämpötila-anturi tais olla imusarjan vesitilassa...tästä en ole varma mutta sen muistan että kone ei inahdakaan jos joku ruiskun liittimistä (kuten tuo lämpöanturi) on irti. kattele jostain jakohihnankotelon ja imusarjan läheltä, sieltä pitäs löytyy sellanen valkoisella liittimellä varustettu anturi.
Polttoainelinjassa sen jakotukin päässä on sellainen paineventtiili joka päästää ylimääräisen bensan takaisin tankkiin. Olisko tämä venttiili saanut siipeensä jos sulla on toi bensapumppu tollasella pakkosyöttötoiminnalla käytössä? Eli se päästäs kaiken bensan tankkiin takas jolloin suuttimille ei riitä enää kakkua eikä kone käynnisty? Linjassa ei mikään valtava paine ole et sitä vois koittaa et vedät lukkopihdeillä linjan kumiputkea jakotukin jälkeen soukemmalle ja koitat käynnistää.
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

Saako se kone bensaa sylinteriin asti? Onko tulpat märät? Oletko vaihtanut tulpat?

Oma vectra sai liikaa bensaa ja uudet tulpat kuoli heti. Testeri näytti että kipinä tulee, mutta eipä tullut tulppaan asti vaikka virtaa johdoissa liikkuikin.
Jouhakainen
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 15 Joulu 2005, 11:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jouhakainen »

Noni, otin ruiskun ohjausboksin sisälle kuivaan ja kunnon valossa tarkastellessa huomasin, et liittimet on ihan hapettunu. Teräsharjaa ja crc:tä. Iskin just boksin takas kiinni ja akun laturista pellin alle. Lähti laakista kylmänä. Ei edes yskinyt kuten aiemmin.

No, nyt sitten on sytkäpuolikin uutta osaa puolasta tulpille. Onhan sitten ainakin varaosia seuraavaa vikaa varten :D

Ilmeisesti joka kerralla kun on tota tehnyt, niin kun olen siellä tsupparin jalkatilassa roklannut, niin on taas kytkennät ottanu kiinni ja saanut vähän lisää kilometrejä. No, tulihan huollettua muutkin paikat koneesta samalla.

Se kaasuläpän anturikin oli hiukan huonosti säädetty, josko sekin näkys ny käynnissä. Ja norsunkärsäputki oli aika huonossa kunnossa kanssa. Sikaflexiä ja jeesusteippiä, niin sekin on taas kuin uusi...

Että tällaista. Kiitoksia vaan kaikille vastanneille. Meinasi jo epätoivo omalla kohdalla iskeä.
oceanic7
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 179
Liittynyt: 23 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja oceanic7 »

Norsunkärsäputki maksaa alkuperäisosana valtuutetuissa ooppel-varaosapisteissä n. 47 euroa. Kun kyllästyt kittaamaan sitä vanhaa umpeen...Nyykähtää nimittäin rikkinäisellä putkella sexysti noi kiihdytykset kun kone liikkuu ja raottaa sitä putken halkeamaa :wink: .
Avatar
Presterin
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2552
Liittynyt: 25 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Presterin »

Nonni, oothan säkin sen sitten kuntoon saanu.. :) Vai että norsunkärsäputkea.. :lol:
Suurin osa opel kuskeista on hieman vajaita.
©Skeidett
Vastaa Viestiin