Moottorin elektroniikan vikavalo

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
MPS
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 13 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Moottorin elektroniikan vikavalo

Viesti Kirjoittaja MPS »

Alkaa hieman pää hajoamaan jo Opeliin ja kun ei meinaa huollossa tulla edes kuntoon..

Auto on Astra G coupe 1.8 vuosimallia -01. Vikavalo tuntuu palavan suurimman osan ajasta ja kun vikavalo syttyy niin nykäisee kerran. Ongelma alkoi syksyn ensimmäisillä vesi/räntäkeleillä, jolloin soitin huoltoon. Meinasivat että olisi kosteus/likaonglema. Vikakoodien lukemisen jälkeen laitettiin ilmamassamittari tilaukseen ja vaihtoon.

Tämähän ei ongelmaa korjannut ja eikun auto huoltoon takaisin. Parin tunnin odottelun jälkeen selvisi että vika olisi johtosarjassa, jonka johdosta varattiin uusi huoltoaika.

Tänään aamulla vein sitten auton uudestaan huoltoon ja päivän odottelun tuloksena oli, että moottorin ohjausyksiköstä tulee vikasignaalia. Autoa haettessa selvisi sitten, että tämähän maksaisi ~900e. Huollon ehdoitus jatkosta oli, että softa päivitettäisiin ensi viikolla uudempaan, ennen kuin kalliimpaa osaa alettaisiin vaihtamaan.
Vastaa Viestiin