A omega ja akun purkaminen

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
JN
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 98
Liittynyt: 06 Touko 2005, 10:11

A omega ja akun purkaminen

Viesti Kirjoittaja JN »

elikkäs jos porukat viittis kertoilla mitkä on aihettanu akun purkamista kyseisessä vehkeessä. itsellä 3000 24v ja ajoittain hukkuu niin paljon että vaikka koittaa heti uudestaan niin ei jaksa pyörittää. ja tutkittu on kaikki releet ja liittimet mitkä ainakin helpolla löytyy. ja onko kojelaudan sisällä muollakin releitä tai sulakkeita kuin sulakerasian takana.
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Tarkastappa ensiksi moottorin ja korin välinen maadoitus, sitten laturin ja moottorin välinen ja lopuksi rungon ja akun välisen maadoitus.
Epämääräiset poppilaiteasennukset ovat usein syynä akkuongelmiin... :roll:
Lataako kunnolla?

Tai sitten akku vaan on paska.
__________________________
Avatar
jamppu_
'Senator'
'Senator'
Viestit: 929
Liittynyt: 22 Touko 2005, 22:13
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja jamppu_ »

mulla 12 v ompussa.samaa vikaa.hyvin riittää virta ku normaalisti popittelee,mutta ku huudattaa niin näkee jo konkalta ku rupee jännite laskemaan olle kymppiin.tämä ei käy hetkessä vaan jonkin ajan kuluttua.pitääkin ajella vähän aikaa ilman poppeja ennenkuin pysäyttää jotta lähtis vielä käyntiin.sen oon huomannu että laturin johto on ainkin kuuma.mut eipä tossa oo ku 65a laturi tällä hetkellä en usko että jaksaa pyörittää soittimia.
Lähtee ku nakki haulikosta
Avatar
Mika.L
'Senator'
'Senator'
Viestit: 666
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: mikkeli

Viesti Kirjoittaja Mika.L »

takakontin valo kannattaa myös tarkastaa, mulla purki omegasta akkua ku valo palo kokoajan
Frontera A X22XE -96
E39 525 Touring -02
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

Joo, perinteisiä vian aiheuttajia ovat konetilan, peräkontin ja hanskalokeron valot.
Vastaa Viestiin