Calibran laillistaminen?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
veecuilija
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 193
Liittynyt: 05 Elo 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja veecuilija »

Onko mahdollista saada Calibraa lailliseksi, joka on ollut alunperin 2.0 8V ja nyt siihen on vaihdettu C20LET kone, jos siihen vielä vaihtaa muutkin tarvittavat osat? Onko kaikissa Calibroissa X-pohjalevy, johon saa laitettua nelivedon?
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Kaikissa Calibroissa on X-pohja, joten nelivetohilppeet pystyy asentamaan. Tietysti voisi myös yrittää V6-malliin vertaamalla saada etuvetoisena lailliseksi.
Jani Mukkala
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1077
Liittynyt: 23 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja Jani Mukkala »

Mä olen ainakin nähnyt yhden etuveto calican turbolla ja suomen rekisterissä,ollut myynnissä mm.pörssissä,entä kyllä sitten tiedä mitenkä on saatu katsastettua.
Avatar
K2Ri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1088
Liittynyt: 07 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: London & Switzerland

Viesti Kirjoittaja K2Ri »

Kuopiossa pyöri ainakin vielä muutama kuukausi sitten punainen turbo Calibra, jossa on (Steinmetzin?) korisarja ja kesällä Steinmetzin vanteet. Kuva samaisesta autosta löytyy Sutiinkin sivuilta.
Keke sanoi kesällä, että kyseiseen autoon olisi vaihdettu tekniikka. Kone puskee 280 hepoa, mutta auto on kuulemma etuvetoinen.

Paljonkos muuten tulee muutosprosentteja jos vaihtaa 16V Calibraan turbotekniikan ja nelivedon???
BMW F31 320dA xDrive ///M-Sport Individual '15
BMW e46 ///M3 Cabrio '01

Kuva
Vastaa Viestiin