Omegan automaatin vikakoodi 34.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
ZmS
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 18 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Omegan automaatin vikakoodi 34.

Viesti Kirjoittaja ZmS »

34 : Single solenoid valve mV 4 (brake band valve) : (Cable interruption)

Auto on omega a -91 4 vaihteinen automaatti sport napilla ja "luistonestolla".

Eli automaatti antaa tämän vikakoodin oli auto käynnissä tai ei kuuma tai kylmä. Aina kun pistää virrat päälle. Auto lähtee liikkeelle todella nihkeästi aivain kuin lähtisi 3 vaihteella. Pakkovaihteilla toimii hyvin eli kytkee 1 vaihteen+ muut vaihteet hienosti. Auto vilkuttaa myös tyhjäkäynnilä mittariston valoja ja mankan valoja mutta kun kierroksia nostaa vilkkuminen loppuu. Voisiko tällä laturi onkelmalla olla jotain vaikutusta.???
Avatar
tto
'Senator'
'Senator'
Viestit: 383
Liittynyt: 12 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja tto »

Alijännite auheuttaa ko. oiretta. Laatikolla ei ole tarpeeksi jännitettä jotta solenoidi jaksaisi toimia. Kannattaa korjata laturivika ekana.
tauski
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 16 Heinä 2007, 19:23
Paikkakunta: turku

Viesti Kirjoittaja tauski »

voiko alijännite muka vaikuttaa automaatin toimintaan.ajattelin vaan kun itsellä puuttuu pakki mutta kun irroittaa ohjausboksin niin pakki toimii,boksi vaihdettiin ei korjaantunut pakkivika.boksin ollessa paikallaan ottaa pakin kun vähän kaasua polkaisee..
Vastaa Viestiin