Moro.
Mistä voisi päätellä missä maassa uusi Opel on kasattu?
Niitä kun tehdään ilmeisestikin kolmessa maassa.
Missä maassa kasattu
-
petrih
- 'Kadett'

- Viestit: 49
- Liittynyt: 14 Helmi 2006, 11:49
- Paikkakunta: Kouvola
-
Hapa1982
- 'Senator'

- Viestit: 842
- Liittynyt: 21 Heinä 2005, 20:01
- Paikkakunta: Lahti
Valmistenumerosta löytyy. Katso Opel Fan 2/2001 (http://www.opelclubfinland.fi/lehti.htm)
-
jeppe jääkarhu
- 'Diplomat'

- Viestit: 3855
- Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
- Paikkakunta: Etelä
-
ata
- OCF Yhteyshenkilö

- Viestit: 15937
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
Ja www.autobaza.pl löytyy myös. (english -> VIN checker)
-
petrih
- 'Kadett'

- Viestit: 49
- Liittynyt: 14 Helmi 2006, 11:49
- Paikkakunta: Kouvola
Ok, eli seitsemäs numero lopusta laskien jos kuusi viimeistä on sarjanumero. Tämän mukaan Meriva olisi kasattu Espanjassa.hae213 kirjoitti:Valmistenumerosta löytyy. Katso Opel Fan 2/2001 (http://www.opelclubfinland.fi/lehti.htm)
-
petrih
- 'Kadett'

- Viestit: 49
- Liittynyt: 14 Helmi 2006, 11:49
- Paikkakunta: Kouvola
Toikin näytti Espanjaa, mutta:ata kirjoitti:Ja www.autobaza.pl löytyy myös. (english -> VIN checker)
Model: Corsa C
Body style: 4-DR Wagon Special (Zafira)
-
Vode82
- OCF Member 2017
- Viestit: 260
- Liittynyt: 28 Joulu 2002, 02:00
- Paikkakunta: Äänekoski
Ton täytyy olla joku Limited Editionpetrih kirjoitti:Toikin näytti Espanjaa, mutta:ata kirjoitti:Ja www.autobaza.pl löytyy myös. (english -> VIN checker)
Model: Corsa C
Body style: 4-DR Wagon Special (Zafira)
Vode
-
ata
- OCF Yhteyshenkilö

- Viestit: 15937
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
Tarkoittaa että auto on siis Corsa C-platformin auto (niinkuin Meriva on) ja korimalli on tuo 4-ovinen wagon special joka tarkoittaa siis tila-automallia (niinkuin Meriva on).petrih kirjoitti:Toikin näytti Espanjaa, mutta:ata kirjoitti:Ja www.autobaza.pl löytyy myös. (english -> VIN checker)
Model: Corsa C
Body style: 4-DR Wagon Special (Zafira)
Tuo Zafira on suluissa siinä sen takia, että Zafirakin on tuota samaa korimallityyppiä ja mallikoodi lienee sillä sama kuin vastaavalla Astralla. Astra-platformilla on siis erikseen Wagon (=Astra Caravan) ja Wagon Special (=Zafira) ja tuota samaa Wagon Special-korimallikoodia käytetään siis Merivassakin. Ihan loogista sinänsä, vaikka olisi voinut kuvitella että Merivalle ja Zafiralle olisi annettu omat mallikoodinsakin. Lieneeköhän Signumilla omaa mallikoodia vai onkohan se Vectra C:n mallikoodilla?
Niin ja mainitaan vielä, että noissa mallikoodeissa oviksi lasketaan vain ne auton sivuilla olevat ovet joista ihmiset menevät sisään, eli farmarit ja viistoperäisetkin ovat siis niiden mukaan 4-ovisia (tai 2-ovisia jos on ns. 3-ovinen CC).
