Mistä Opelista löytyisi sopiva kaasuläppäkotelo (noin 60mm)?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Markus
OCF Member 2017
Viestit: 1283
Liittynyt: 25 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Mistä Opelista löytyisi sopiva kaasuläppäkotelo (noin 60mm)?

Viesti Kirjoittaja Markus »

Yritin tuossa searchilla etsiä tietoja eri kaasuläppäkoteloista, mutta enpä löytänyt kuitenkaan vielä tarpeeksi tietoa.

Tarvitsisin suuremman kaasuläppäkotelon C16XE moottoriin (vakioläppä 50mm). Tuon voisi tietysti sorvata 55mm läpälle sopivaksi (esim. C20NE), mutta haluaisin mieluummin noin 60mm läpän. Läppäkotelossa pitäisi olla myös paikka tyhjäkäynnin askelmoottorille, ettei sitä tarvitsisi alkaa rakentelemaan erikseen. Kyseisen tyyppistä tyhjäkäynnin askelmoottoria on ilmeisesti käytössä useammassakin ecotec-moottorissa.

Eli minkä kokoisia läppiä mistäkin moottorista löytyy? C25XE:stä ilmeisesti löytyy 64mm läppä, onko siinä askelmoottorin paikka kiinteänä? Läppäkotelon kiinnityslaipan pulttijaolla ei periaatteessa ole väliä.

Jos löytyy sopivia läppäkoteloita, niin sopii tarjota.
Corsa TR 1,6 16v -89, Vectra C2 2.2 DIRECT -05, BMW F11 535i M-Sport -11
http://www.ruostepeikko.com
Jope
OCF Member 2016
Viestit: 2490
Liittynyt: 01 Touko 2003, 03:00

Re: Mistä Opelista löytyisi sopiva kaasuläppäkotelo (noin 60

Viesti Kirjoittaja Jope »

Markus kirjoitti:C25XE:stä ilmeisesti löytyy 64mm läppä, onko siinä askelmoottorin paikka kiinteänä?
Läppä on 63mm mutta kotelossa on kohouma ennen läppää, joka kuristaa sen halkaisijan 60 millimetriin. Kotelossa on hieman isompi reikä (ennen läppää), johon alunperin tulee huohotusletku mutta siitä voisi laittaa imuilman tyhjäkäyntimoottorille. Pulttijakoa en tiedä.
madi
OCF Moderaattori
OCF Moderaattori
Viestit: 4320
Liittynyt: 04 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja madi »

eikös c20xe läppä kävis ?
Markus
OCF Member 2017
Viestit: 1283
Liittynyt: 25 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Markus »

Siinä ei käsittääkseni ole paikkaa tuollaiselle askelmoottorille, vaan tyhjäkäynti-ilmamäärän säätö tapahtuu perinteisellä Boschin letkujen väliin tulevalla mokkulalla. Voin toki olla väärässäkin. Lisäksi haluaisin tilanpuutten takia perinteisen yksiläppäisen kotelon.
madi
OCF Moderaattori
OCF Moderaattori
Viestit: 4320
Liittynyt: 04 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja madi »

kyllähän siinä on se kaasuläpän yläpuolella oleva huohotin letku
sitähän voisi käyttää tyhjäkäynti venttiiliin
Markus
OCF Member 2017
Viestit: 1283
Liittynyt: 25 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Markus »

C16XE:ssä kaasuläppäkotelon sivussa on koneistettu paikka askelmoottorille (täysin erilainen systeemi kuin perinteisellä Boschin mokkulalla toteutettuna) ja samassa yhteydessä on myös tarvittavat kaasuläpän ohittavat ilmakanavat. Eli jos haluaisin käyttää tuota askelmoottoria letkujen välissä, pitäisi sille ensin koneistaa vastaava pesä ilmakanavineen ja letkulähtöineen ja kiinittää se sitten johonkin sopivaan paikkaan. Eli helpompaa olisi, jos askelmoottorin paikka olisi valmiina.
Vastaa Viestiin