C Kadett turboksi? Ja mitenkäs katsastus?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Housu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 18 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli city

Viesti Kirjoittaja Housu »

Eli mitenkä onnistuu katsastaa C-Kadett 1.6 -78 turbolle? Haaveena olis ahtaa välijäähdyttimen kera joku opelin kone ja asentaa siihen joku ruisku. Onko siinä joku kerroin mitä verrataan sitten vertailumoottorin tehoon? Onko VJ:lle ja ruiskulle jotkut omat säännöt? Entä päästömittaukset? Ja viimeksi tietysti hyviä vinkkejä lähtökohdalle, eli koneelle. Kumpi parempi/luotettavampi turbokäyttöä silmälläpitäen: OHC vai CIH? CIH:sta saa tietysti tekemällä sen 2.4:sen mut kuinka se kestää? Sitten tuo OHC? Mikä olis isoin mahdollisin OHC joka menis ahtimen, VJ:n sekä ruiskun kanssa läpi muutoskatsastuksella?
Jään innokkaana vastauksia odottellemaan!
ProStreet
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2165
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ProStreet »

helpointa työmäärältään on cih + pikku-Getrag
esim 2,0E + turbo + ic
tai 2,2 tai 2,4... 1,9-2,0 lohkoon :wink:

myös ohc1,8-20-8v + turbo + ic voisi tulla kevyempänä kyseeseen Manta 1,8OHC:n pikku-Getragilla (ko aski meiltä käytetty h 500 eur), mutta sovitusta tulee enemmän

+20% tehoa eli 132hv voit katsastaa

osia molempiin moottoreihin saat meiltä:
Wiseco takomäntiä, vakiomäntiä, nokka-akseleita, venttiilinjousia, lisärikastuspiirejä, hukkaportteja, tuuletusventtiileitä, coolereita, isoja suuttimia, bensapumppuja, bensanpaineen säätimiä (myös kertovia), säädettäviä ruiskuboxeja jne

molemmista moottoreista voi rakentaa nopeitakin turbomoottoreita mutta yli 250hv moottori on jo selvästi kalliimpi (takomännät jne tarpeen)

Pete
ProStreet
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2165
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ProStreet »

niin siis 2,0GT/E vertailuautona: alusta 1,6Cih tai isommasta C-Kadetista jne
Pete
Housu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 18 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli city

Viesti Kirjoittaja Housu »

Tosta katsastuksesta vielä että millä perustein se ahtimen ja IC:n tuoma tehonlisäys lasketaan? Sen täytyy kuitenki jäädä ton 20% alle. Ja lisäsikö ruiskun asennus tehoa 10%, jos kyseessä karburaattorikone? Ja eikös vertailumoottori ole tietysti se 115hv kone. Ainaki opelin lähettämissä lapuissa oli semmonen motti.

<font size=-1>[ This Message was edited by: kadettmies on 2002-02-19 09:56 ]</font>
astronomi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 91
Liittynyt: 01 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja astronomi »

nykyään ei leikitä kertoimilla, vaan tehot pitää todistaa dynopapereilla... Ja lähin dyno löytyy sulle AMK:n tekniikanyksiköstä


<font size=-1>[ This Message was edited by: astronomi on 2002-02-19 10:40 ]</font>
J Turunen
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 1407
Liittynyt: 29 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Nokia/Toijala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja J Turunen »

On 2002-02-19 09:53, kadettmies wrote:
Ja eikös vertailumoottori ole tietysti se 115hv kone. Ainaki opelin lähettämissä lapuissa oli semmonen motti.
Jep, Kadett C coupea on tehty 115 hv 2.0EH koneella n.2200 kpl, joten pitäisi käydä vertailumoottorina.
Ascona B -77 (226hv/259nm) ex 2.240l and next 2.8XXl (xxxhv/xxxnm), BMW 530 dA -00, Omega 2.0 16v -96
ProStreet
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2165
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ProStreet »

juu ja kuristin n 30mm reiällä ennen ahdinta paikalleen jarrupenkkiin niin ei tuu liikaa tehoa vaiika on ahtojakin
älä hukkaa prikkaa kun seuraavan kerran huollat autoasi :wink:
Pete
Vastaa Viestiin