C16NZ oikuttelee.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Tarmo_L
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 244
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tarmo_L »

Kone C16NZ(Multec SPI) E Kadetin korissa vm.1991.


Eli tapahtuipa niin että kun lähdin risteyksestä ykkösellä aivan normaalisti, niin yhtäkkiä, veto katosi ja kone sammui. Rullasin tien sivuun ja yritin käynnistää, kuitenkin tuloksetta. Startti pyöritti kyllä hienosti, mutta kone ei käynnistynyt.

Ensimmäisenä virrat päälle ja kuuntelin suriseeko bensapumppu -> surisee, siis ilmeisesti paineet linjassa.

Seuraavaksi pellin alle katsomaan onko jäkopään hihna ok -> hihna ok. Sytytyspuolan ja virranjakajan piuhat ok -> kaikki ok, siis ei näkyvää vikaa. Vähän heiluttelin liittimiä mm. jakajan päästä, mutta tuloksetta, elikkä startti pyörittää mutta ei käynnisty.

Seuraavaksi virranjakajan kansi auki, ja tsekkaus että pyörijä, kansi, induktioanturi, sytytyspääteaste, liittimet ok -> kaikki näyttäs olevan ok. Virranjakajan kansi kiinni ja kokeilemaan onnea -> edelleen sama homma, ei lähde niin ei lähde.

Luen vikakoodin boxista -> ei vikakoodia, syöttää pelkästää koodia 12, eli kaikki siis ok.

No ei muutakun tulppa irti ja kaveri kattomaan tuleeko kipinää kun starttaan -> Auto lähtee käymään kolmella (tietysti kun on yks tulppa irti) ja kipinä tulee irallaan olevaan tulppaan ok, siispä äkkiä auto sammuksiin, ja irallaan oleva tulppa kiinni ja uudestaan starttaamaan -> Auto lähtee käymään ihan ok, polkasen kaasua niin 2500rpm ylöspäin pätkii ja tuntuu että pytyt sytyttelee miten sattuu(kiekkaviisarikin otti mukavat häiriöt, pomppi edestakas) hetken siinä käytän ja yhtäkkiä auto sammuu. Tarkastettu myös, että tulpanjohdot eivät lyö läpi.

Siinä vaiheessa hinausapu on jo tullut ja hinataan auto pihalle. Päätän pihalla kokeilla kylmällä koneella käynnistämistä, sillä alkoi herätä epäilys että koneen jäähdyttyä kaikki toimii ok.

Starttaan auton ja kaikki toimii aivan ok, kone ottaa kierroksia hienosti sinne minne pitääkin ja käy muutenkin hyvin. Kuitenkin ajattelen että käytän koneen lämpimäksi, jotta voin varmistua että koneen lämettyä pätkiminen ja sammuminen tapahtuu. Näinhän siinä käykin, kun lämpöviisari nousee sinisen ylärajalle, alkaa kone pätkiä ja sammuu hetken päästä.

Siispä itse vedän seuraavanlaisen johtopäätöksen: Hajalla on joko a) Jakajan sisällä oleva sytytyspääte, tai b) boxi, elikkäs siis hanttarin jalkatilasta löytyvä ruiskun boxi. Käsittääkseni multecissa boxilla on myös sytykseen "näppinsä" pelissä. Eikä olisi todellakaan ensimmäinen boxi mikä c16nz koneista hajoaa.
Myöskään vaihtoehtoa c) Puolaa en pidä mahdottomana, sillä olen tavannut myös puolissa moisia vikoja.

Mutta pistäkää mielipiteitä/vinkkejä, mikä mielestänne voisi olla hajalla?

PS. Täytyy toivoa ettei ole boxi mennyt, muuten tulee kallis lasku :wink:.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Tarmo_L on 2003-05-01 22:10 ]</font>
teemun
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 16
Liittynyt: 29 Huhti 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja teemun »

Sen virranjakajan kannen alla olevan sytytysyksikön alla pitäisi olla piitahnaa. Olisko päässyt ajan myötä "kuivamaan". Toi lämpimänä pätkiminen vois viitata siihen?
Avatar
Tarmo_L
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 244
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tarmo_L »

Vaihtoehto c on pois pelistä, kaivelin kellarista vanhan puolan ja käytin ensin autoa niin kauan että rupes taas pätkimään/sammu, ja vaihdoin sitten puolan -> ei lähde käymään siltikään.

Tein kuitenkin sellaisen havainnon että nyt kun auto oli jäähtynyt yön yli, niin koneen lämmöt kerkesi nousta ihan normaaliin asti, ennenkun pätkiminen alkoi. Siispä vedän johtopäätöksen että eilen kun hinaus kesti n. 0,5h niin joku elektroniikka osa kerkesi jäähtyä suht viileeksi, ja siksi kone rupesi pätkimään jo kun lämpöviisari oli sinisen ylärajassa. Nyt kun auto oli jäähtynyt yön yli, niin myös elektroniikka osat olivat kerenneet jäähtyä "täysin" ja sen takia lämmöt kerkesi nousta ylemmäksi. Siispä mielestäni jo alusta alkaen TODELLA epätodennäköisen jonkunlaisen lämpötila-anturi vian voi sulkea pois, koska koneen pätkiminen alkoi eri lämpötilalla.

Taidan tästä mennä käymään ekegrenillä, ja ostan sen sytytyspäätteen mikä on virranjakajan sisällä ja muodollisuuden vuoksi myös virranjakajan kopan ja pyörijän.

Edelleen kaivataan vinkkejä/mielipiteitä...
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Itselläni oli moisessa motissa ohjainyksikkö rikki(kai). Ja oireet oli kyllä erilaiset... Mutta voihan se olla erilailla rikki.
Jos kiinnostaa, niin voisithan kokeilla tuolla minun entisellä boksilla? En ole varma oliko vika siinä. 80% varmuudella oli, koska samalla tuli uusittau muutakin.
Ainakin oireiden pitäisi muuttua erilaiseksi, jos tuon boksini siihen kytkee ja vika todellakin oli siinä.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Ahnuld on 2003-05-02 11:57 ]</font>
Avatar
Tarmo_L
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 244
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tarmo_L »

On 2003-05-02 11:56, Ahnuld wrote:
Jos kiinnostaa, niin voisithan kokeilla tuolla minun entisellä boksilla? En ole varma oliko vika siinä. 80% varmuudella oli, koska samalla tuli uusittau muutakin.
Ainakin oireiden pitäisi muuttua erilaiseksi, jos tuon boksini siihen kytkee ja vika todellakin oli siinä.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Ahnuld on 2003-05-02 11:57 ]</font>
Kiitos tarjouksesta, mutta taitaa nyt olla niin että vika oli siinä seitsemän napaisessa sytytyspäätteessä tai moduulissa tai mikä nyt onkaan kuitenkin siellä virranjakajan sisällä :wink:, sillä kun sen vaihdoin niin auto toimii nyt moiteettomasti. Vaihdoin sitten samalla virranjakajan kannen ja pyörijän joten remontille tuli hintaa karvan vajaa 40€ ja itse itselleni tarjoamat kaffet.

Täytyy kyllä huokasta helpotuksesta ettei ollut boxi, sillä olisi tullut hieman kalliimpi remontti. Nooh, seuraavaksi on sitten singaporen "maksalaatikkorasian" vuoro :wink:.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Tarmo_L on 2003-05-02 13:31 ]</font>
Vastaa Viestiin