Eli tapahtuipa niin että kun lähdin risteyksestä ykkösellä aivan normaalisti, niin yhtäkkiä, veto katosi ja kone sammui. Rullasin tien sivuun ja yritin käynnistää, kuitenkin tuloksetta. Startti pyöritti kyllä hienosti, mutta kone ei käynnistynyt.
Ensimmäisenä virrat päälle ja kuuntelin suriseeko bensapumppu -> surisee, siis ilmeisesti paineet linjassa.
Seuraavaksi pellin alle katsomaan onko jäkopään hihna ok -> hihna ok. Sytytyspuolan ja virranjakajan piuhat ok -> kaikki ok, siis ei näkyvää vikaa. Vähän heiluttelin liittimiä mm. jakajan päästä, mutta tuloksetta, elikkä startti pyörittää mutta ei käynnisty.
Seuraavaksi virranjakajan kansi auki, ja tsekkaus että pyörijä, kansi, induktioanturi, sytytyspääteaste, liittimet ok -> kaikki näyttäs olevan ok. Virranjakajan kansi kiinni ja kokeilemaan onnea -> edelleen sama homma, ei lähde niin ei lähde.
Luen vikakoodin boxista -> ei vikakoodia, syöttää pelkästää koodia 12, eli kaikki siis ok.
No ei muutakun tulppa irti ja kaveri kattomaan tuleeko kipinää kun starttaan -> Auto lähtee käymään kolmella (tietysti kun on yks tulppa irti) ja kipinä tulee irallaan olevaan tulppaan ok, siispä äkkiä auto sammuksiin, ja irallaan oleva tulppa kiinni ja uudestaan starttaamaan -> Auto lähtee käymään ihan ok, polkasen kaasua niin 2500rpm ylöspäin pätkii ja tuntuu että pytyt sytyttelee miten sattuu(kiekkaviisarikin otti mukavat häiriöt, pomppi edestakas) hetken siinä käytän ja yhtäkkiä auto sammuu. Tarkastettu myös, että tulpanjohdot eivät lyö läpi.
Siinä vaiheessa hinausapu on jo tullut ja hinataan auto pihalle. Päätän pihalla kokeilla kylmällä koneella käynnistämistä, sillä alkoi herätä epäilys että koneen jäähdyttyä kaikki toimii ok.
Starttaan auton ja kaikki toimii aivan ok, kone ottaa kierroksia hienosti sinne minne pitääkin ja käy muutenkin hyvin. Kuitenkin ajattelen että käytän koneen lämpimäksi, jotta voin varmistua että koneen lämettyä pätkiminen ja sammuminen tapahtuu. Näinhän siinä käykin, kun lämpöviisari nousee sinisen ylärajalle, alkaa kone pätkiä ja sammuu hetken päästä.
Siispä itse vedän seuraavanlaisen johtopäätöksen: Hajalla on joko a) Jakajan sisällä oleva sytytyspääte, tai b) boxi, elikkäs siis hanttarin jalkatilasta löytyvä ruiskun boxi. Käsittääkseni multecissa boxilla on myös sytykseen "näppinsä" pelissä. Eikä olisi todellakaan ensimmäinen boxi mikä c16nz koneista hajoaa.
Myöskään vaihtoehtoa c) Puolaa en pidä mahdottomana, sillä olen tavannut myös puolissa moisia vikoja.
Mutta pistäkää mielipiteitä/vinkkejä, mikä mielestänne voisi olla hajalla?
PS. Täytyy toivoa ettei ole boxi mennyt, muuten tulee kallis lasku
<font size=-1>[ This Message was edited by: Tarmo_L on 2003-05-01 22:10 ]</font>


