Astra G 1.6 16V hankaava/sirisevä ääni laturin luota

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
luuvitone
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 13 Elo 2007, 12:34
Paikkakunta: Oulu

Astra G 1.6 16V hankaava/sirisevä ääni laturin luota

Viesti Kirjoittaja luuvitone »

Reissun jälkeen alkoi kuulua moottoritilasta jostain laturin/jakopään luota hankaava ja "sirisevä" ääni, joka kuuluu sekä moottorin ollessa kylmä tai lämmin. Ääni tosin hiukan pahenee koneen lämmetessä ja nousee kierroksilla. Kone on X16XEL ja ajettu 164tkm. Huollot tehty määräajoin ja mm. hammashihna vaihdettu 123tkm kohdalla ainakin huoltokirjan mukaan. Ei siis pitäisi vielä tarvita pelätä jakopääremonttia? Vesipumpun vaihdosta ei ollut erillistä mainintaa. Voiskohan pelkän vesipumpun rikkoutuminen aiheuttaa tollasta ääntä? Laturin remmi näytti myös olevan ihan kunnossa. Muistaakseni Astroissa tyyppivikoihin kuuluu laturiongelmat mutta en tiedä pitääkö se tuollaista meteliä hajotessaan? Tällä forumilla vaikuttaisi olevan paljon asiantuntijoita ja olen lukenut täältä hyviä vinkkejä aikaisemminkin. Oisko kenelläkään ideoita mikä tuollaista ääntä vois aiheuttaa?
J.Toivanen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 10609
Liittynyt: 08 Elo 2005, 20:41
Paikkakunta: Kontiomäki

Viesti Kirjoittaja J.Toivanen »

oisko laturin laakeri menossa.
Saab 9-5 2.0T Linear Pro 2006
Matzi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1051
Liittynyt: 28 Tammi 2006, 20:27
Paikkakunta: Vesilahti

Viesti Kirjoittaja Matzi »

Täältä ääni apulaitehihnan automaattikiristimen rullan laakerille.
Avatar
Omenalimu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1865
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Omenalimu »

Itse kyllä sanoisin laturinlaakeria. Entiseen astraan jouduin vaihtamaan, tosin vaihdoin koko laturin kiireen vuoksi.

Ota hihna irti ja kokeile onkos laturinlaakeri. ei oo muistaakseni hirveen kova vaiva.
Irmscher DTM Edition Coupe -03
luuvitone
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 13 Elo 2007, 12:34
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja luuvitone »

Kiitos vinkeistä! Pitääpä ottaa hihna irti vkoloppuna ja alkaa ihmettelemään...
luuvitone
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 13 Elo 2007, 12:34
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja luuvitone »

Matzi kirjoitti:Täältä ääni apulaitehihnan automaattikiristimen rullan laakerille.
Vika oli nimenomaan moniurahihnan automaattikiristimen laakereissa ja kiristin vaihdettiin samantien uuteen. Lisäksi hihna meni vaihtoon, koska oli jo sen verran kulunut. Nyt ei enää kuulu ylimääräistä ääntä ja Astra kehrää kuin ennenkin.

Homma tosiaan hoitui Konalan Automaassa S-Etuhuollossa. Koko homma maksoi 154€ eli kyllähän tuo vähä kirpaisi mutta palvelu oli hyvää ja asiallista. Kustannusarvio ennen toimenpiteitä oli 160-170€. Huoltoajan sain heti seuraavalle päivälle soitosta. Tämän kokemuksen perusteella voisin viedä autoni huoltoon tuonne toisenkin kerran.
Vastaa Viestiin