Corsa 1.7d öljyvalo palaa kylmästartissa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
trajanie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 12
Liittynyt: 19 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja trajanie »

Tervehdys

Äiskän corsan viasta/ominaisuudesta kysyisin. En nyt muista että oliko se 1.9d vai 1.7d, mutta jokatapauksessa...Öljynpainevalo palaa kylmänä käynnistettäessä n. 30 sekuntia koneen käynnistymisen jälkeen. Olisko ideoita mistä johtuu? Huollossa arvelivat että suodattimen läpi pääsis öljyt valumaan ja palaa siksi. Kehottivat vaihtamaan suodatinmerkkiä, mutta edelleen palaa. Lämpimänä ei ko. vikaa ole. Jossain vaiheessa talvipakkasten jälkeen tätä alkoi tapahtua.

Tarkempia tietoja minulla ei ole, mutta jos näitten perusteella pystyy auttaan, niin saa auttaa. :smile:
Jari
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 213
Liittynyt: 28 Elo 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jari »

Veikkaisin tukosta / vikaa öljynpaine kytkimessä. Kylmänä kun öljyt on jäykät, painetta hukkuu sen verran ettei riitä kytkemään anturia.

Näin oli ainakin 1.7 TD vectrassa.Anturi oli pienen kanavan päässä ja kanava oli täynnä jäykkää tervaa johon paineet hukkui.

Ehkä halvin tapa sulkea pois tämä vaihtoehto on vaihtaa kytkin, ammattimaisin on varmaan mitata paineet ko. tilanteessa ja tehdä sitten jotopäätökset. Joka pojalla, äitistä puhumattakaan, vaan kun ei ole sopivia mittanippoja ja mittareita kotona.
Vastaa Viestiin