Luulin aluksi, että kytkin olisi tiensä päässä ja kokeilin käynnistää auton ykkönen päällä.. ei lähtenyt valumaan liikkeelle, joten kytkin ilmeisesti irrottaa ihan ookoo. Tosin huomasin samalla, että ykkönen ja kakkonen ei kytkeydy myöskään paikallaan, eli tuntuu siltä kuin lovet olisivan siirtyneet jotenkin.
Sorsaa ei vaihteisto myöskään päästä, eli synkronointi on ilmeisesti kunnossa. Vaihteisto ei myöskään pidä minkäänlaista meteliä ajossa, joten ei se mekaanisesti voi kovin huonossa kunnossa olla. Autolla on ajettu 220tkm ja koneena on 1.6-litrainen 16V ecotec, en nyt vaihteiston mallia muista.
Mikähän lootassa olisi vikana?
Itse ajattelin, että siellä voisi olla vaihteensiirron osissa jotain mätää.. en tosin tunne koko vaihteistoa millään lailla, joten vinkit ovat tervetulleita!
Ei viitsisi alkaa korjauttamaan, ennen kuin tietää mikä paskaa vaivaa...


