Muistan joistain ketjusta lukeneeni, että huoltokirjan ulkopuolelta löytyy jotain osia/huoltoja, jotka kannattaisi tehdä tietyn väliajoin vaikkei näistä olekaan mainintaa huoltokirjassa(?)
Omassa 2.5 V6 Automaatti (v99 malli B2) Omegassa on mittarissa tasan 200tkm, ja kaikki "pakolliset" huollot tehty ajallaan (jakohihna, automaatin öljynvaihdot jne). Joten olisin kiitollinen, jos tulisi jotain kommentteja mitä ehkä kannattaisi harkita vaihdettavaksi/huollettavaksi noilla kilometreillä?
Omegan 200tkm "ylimääräiset" huollot
Suomen oloissa (=vaativat/raskaat olosuhteet) tuo öljynvaihtoväli on 60tkm.
Katoppas tuo linkki -> http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=152299
Katoppas tuo linkki -> http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=152299
__________________________
Linkin takana oli mainittu nuo perustoimenpiteet, jotka on mainittu huoltokirjassakin. Lähinnä kiinnostaisi tietää, että kannattaisiko vaihtaa jotain tiivisteitä, nesteitä, "kuluvia" osia jne joita ei tuolla huoltokirjassa mainita (siis ennen kuin tulee ongelmia esim kuluvien osien kanssa). Esimerkkinä jossain ketjusta muistan lukeneeni että lambda anturi olisi hyvä vaihtaa, perän öljyt?
Niin ja tosiaan 60/90 tkm on tuon automaatin öljynvaihtovälit.
Niin ja tosiaan 60/90 tkm on tuon automaatin öljynvaihtovälit.

