bensaa menee

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Ongelma opel
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 186
Liittynyt: 15 Marras 2007, 17:07
Paikkakunta: Myllykoski

bensaa menee

Viesti Kirjoittaja Ongelma opel »

Ajattelin tässä kysellä että kun olen pikku hiljaa huomannu että vectrani kuluttaa 100kilometril n.10-11 litraa bensaa että voisko siihen vaikuttaa esim. vanha lambda että se ei anna enään oikeaa tietoa ja kone käy liian rikkaalla tai laihalla? vai oisko ilmamäärä mittarin anturi olla likainen?
Kun tulpat on vaihettu n.1000km sit ja laitoin vapaavirtaus suodattimen niin ei ne ole auttanu yhtään.
Vielä viime kesänä se kuitenkin kulutti sen 8-9 litraa joka on aika normaalia.

Moottorin vika valo ei pala eikä ajossa auto ole yhtään erilainen että esim. nykis, mut olen huomannu kun kierrättää konettta niin pakoputkessa paukkuu tavallista enemmän mutta ei kuitenkaan hirveesti.

Konehan on siis c20ne ja vm.89
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

onks tulpanjohdon missä kunnos
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
FLEKU
'Senator'
'Senator'
Viestit: 538
Liittynyt: 12 Joulu 2006, 18:11
Paikkakunta: Kärkölä

Viesti Kirjoittaja FLEKU »

Laitoit vapaavirtaussuodattimen? olisiko mielestäsi pitänyt bensankulutuksen laskea asennuksen jälkeen? Ei vaparin käyttö ainakaan vähennä kulutusta,kyllä se lisääntyy kun saa enemmän ilmaa niin laittaa menemään myös enemmän bensaa.
terokimmo
in memoriam
in memoriam
Viestit: 5033
Liittynyt: 19 Loka 2007, 18:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja terokimmo »

käy mittaan päästöt niin näkee mitä siellä lamdat ja muut arvot sanoo.imuvuoto ennen lammdaa nostaa seosta jne...
Ongelma opel
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 186
Liittynyt: 15 Marras 2007, 17:07
Paikkakunta: Myllykoski

Viesti Kirjoittaja Ongelma opel »

tulpan johdot on vaihdettu viime syksynä. ja oli se kulutus oli aika samaa luokkaa ennen vapaavirtaus suodatintakin. ja en vaihtanu sitä vaparii sen takia että bensaa menee.

täytyykin käydä ne päästöt kattomas.
Vastaa Viestiin