Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
vectra b -99 1.6 ecotec bensiini manuaalivaihteilla
oisko jollain antaa vinkkiä seuraavasta ongelmasta?
eli viitosvaihde on koko ajan jumissa mut keppi liikkuu silti ja 1,2 ja peruutusvaihde kytkeytyy ihan normin tuntosesti siis vaikka vitonen on silti koko ajan kytkeytyneenä? 3,4,5 ei siis kepistä tunnu kytkeytyvän lainkaan.. aika hankalasti selitetty mut jospa tuosta tajuais.
sit mikä laatikko on malliltaan et tietää hommata uuden jos ei vivustossa oo sit vika. nestekytkimellä näyttäs olevan jos se jotain vaikuttaa.
njo77 kirjoitti:t
vectra b -99 1.6 ecotec bensiini manuaalivaihteilla
Valitettavasti, tässä on käynyt silleen että Opel vainaasi on tullut tiensä päähän. Se on saattanu kohdata loppunsa jo reilusti ennen kolmea sataa tuhatta maantiekilometriä. Useita ooppelin menetteneitä olen ohjannut viemään raatonsa hävittettäksi esim romuttamoille tai metallinkeräyspisteisiin. Tuollaisesta normaalipainoisesta raadostahan sieltä saa lähes omansa pois tai ainakin markkina-arvon verran.
autolla on ajettu jo 270tkm, minusta se on aika paljon tämän laatuselle autolle. Voi olla viisainta kun ei yritä ees laittaa kuntoon vaan vie suosiolla lähimmälle romuttamolle, olen kuullut että nykyään maksetaan jopa 100 euroa romu autoista!?
Jos jollakin tulee mieleen hyviä vinkkejä niin mielenkiinnolla kuunnellaan!!
Vaihteistosi tyyppi lienee F17. Vika voi olla laatikossa sisällä tai sitten vaihteensiirtovivustossa, kuten jo edellä ehdotettiinkin. Jos laatikosta on mennyt hammaspyöriä rikki voipi olla viisainta etsiä vaihtolaatikko...eihän tuon ´99:n pitäisi vielä muuten olla romiskunnossa.
njo77 kirjoitti:autolla on ajettu jo 270tkm, minusta se on aika paljon tämän laatuselle autolle. Voi olla viisainta kun ei yritä ees laittaa kuntoon vaan vie suosiolla lähimmälle romuttamolle, olen kuullut että nykyään maksetaan jopa 100 euroa romu autoista!?
Jos jollakin tulee mieleen hyviä vinkkejä niin mielenkiinnolla kuunnellaan!!
No älä nyt tosissaan cr3ss huulta ota.Kännissä kirjottanu kuiteski.
Jos 5 päällä ja muut vaihteet silti menee päälle niin sieltä siirtäjissä ongelmaa.sokkaa poikki tai muuta.en jaksanu lukee kokonaan ees.mut viosoista päätellen avausta vaatii.kasauksesta en tiiä,mitä sit särkeny.jos auto liikkunu 5 jumiin menon jälkeen ni pakka paskana ainakin ja muutakin. ym.romuttamolle kyllä yhteyttä mutta laatikko hakuun.
okei kiitti vastauksista!
pitänee alkuviikosta alkaa irrottaa laatikkoa ja hommata romikselta uus jos vaatii, tai sit jos on ehdottaa hyviä mestoja mistä sais opelin varaosia niin kuulolla ollaan!
njo77 kirjoitti:okei kiitti vastauksista!
pitänee alkuviikosta alkaa irrottaa laatikkoa ja hommata romikselta uus jos vaatii, tai sit jos on ehdottaa hyviä mestoja mistä sais opelin varaosia niin kuulolla ollaan!