Astra G:n madaltaminen?

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Onko tuo Kitupiikin Premium-merkkinen siis sama kuin Premium Tech eli sama kuin Supersport? Onko jollain kokemuksia tuosta sarjasta, kun himottelisi ihan armottomasti. Ajatuksena vaan, ettei halvalla saa hyvää. Mukava olisi kuitenkin kuulla kokemuksia.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

Boah kirjoitti:Onko tuo Kitupiikin Premium-merkkinen siis sama kuin Premium Tech eli sama kuin Supersport? Onko jollain kokemuksia tuosta sarjasta, kun himottelisi ihan armottomasti. Ajatuksena vaan, ettei halvalla saa hyvää. Mukava olisi kuitenkin kuulla kokemuksia.
Supersport ei ole samaa tavaraa noiden muiden kans....
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
TomTom
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1063
Liittynyt: 30 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja TomTom »

Inkeri kirjoitti:
Vaikuttaako se jotain jos vanne on huulivanne?
Minkälaista vennetta sinne olet laittamassa? Koko, leveys, ET?

Ei se "huuli" itsessään vaikuta vanteeseen mahtumiseen, vaan edelleen leveys ja ET :wink:
"En ole puolesta, enkä vastaan.. pikemminkin päinvastoin."
Avatar
Hale
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 16 Touko 2008, 18:31
Paikkakunta: jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Hale »

Uskaltaakos rengastuksella 215/45/17 et35 40mm pudottavia jousia astra sport caravaniin ostaa?
Avatar
D-Spark
'Senator'
'Senator'
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Helmi 2006, 22:41
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja D-Spark »

Mite mahtuis pyörimään coupe Astran alla joku 8x18 tai 8,5x18 huulivanne? Tai ehkä jopa 19 tuumaiset. Edessä vähän kapeampi vanne jollain 225 kumeilla ja takana ainakin 235 läskit. Et: stä ei ole hajua:-D
polotti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 21 Huhti 2008, 15:13
Paikkakunta: ELIMÄKI

Viesti Kirjoittaja polotti »

ruttu kirjoitti:kitupiikistä edullista korkeussäädettävää, ilmeisesti Premium? merkkinen: http://www.kitupiikki.net/productdescription11447.aspx
Onko kellään kokemusta ko. setistä????? Hinta antais olettaa että saattapi olla melko paska, mutta mene ja tiedä.. Eli jos jollain on kokemusta niin kertokaa!!!!
Inkeri
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 34
Liittynyt: 09 Syys 2007, 14:25
Paikkakunta: Forssa

Viesti Kirjoittaja Inkeri »

Onko tietoa mistä voisin löytää sellaiset madallusjouset mitkä madaltavat edesta -60mm ja takaa -30mm. Minulla on 17" vanteet 215/40 renkaat ja ET 42. Onko noin suuri madallus näillä vanteilla ja renkailla. Mitenkä muuten, eikö Astra sportissa ole -20mm matalempi alusta jo ihan vakionakin esim. tavalliseen 1.6 verrattuna mikä minullakin on? Kun olen kuullut, että tuota sporttiakin jotkin ovat madaltaneet sen -60mm edestä niin madaltuuko tuo normaali versio sitten -80mm?
Olbe
'Senator'
'Senator'
Viestit: 579
Liittynyt: 01 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Olbe »

Nyt olis ongelma... katsastusmies totesi että molemmat etujouset ovat poikki... :cry:
alustasarja on niinkin tunnettu kuin fun-tech ? eipä löytynyt googlella ainakaan suomesta äkkiseltään myyjää ?
mitäpä luulette enemmän tietävät että kävisikö funtekin iskareille weitekin jouset ?

autohan oli 2.2 g caravan ja madallus 55/40, jos selviäis pelkillä jousien vaihdolla...
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

Viesti Kirjoittaja ap85 »

Olbe kirjoitti:Nyt olis ongelma... katsastusmies totesi että molemmat etujouset ovat poikki... :cry:
alustasarja on niinkin tunnettu kuin fun-tech ? eipä löytynyt googlella ainakaan suomesta äkkiseltään myyjää ?
mitäpä luulette enemmän tietävät että kävisikö funtekin iskareille weitekin jouset ?

autohan oli 2.2 g caravan ja madallus 55/40, jos selviäis pelkillä jousien vaihdolla...
Samallahan ne uusii iskaritkin kun joutuu kuitenkin tolpat irrottaan. Tietty jos laitat uudet 55 tai 60 laskevat jouset niin ei voi käyttää normi iskaria vaan täytyy laittaa matalampi-iskari. Kyllä kai noille voi käyttää weitecinki jousia. Itse laitoin ainakin JOM:in iskareille H/R:n jouset.
Skoda Octavia TDI
Vastaa Viestiin