Jep.elikkä täällä on Timonen ollut käymässä ensimmäisenä vietini jälkeen.
Ja Arvannut renkaan.
Senhän tuohon lappuuni olen laittanut hänelle.
-TTT- voisi ottaa yhteyttä,kun on jo voittanut mäyrän.
ja nyt tämäkin ratkesi.eli
Timoselle;kko se keräämäni syyskimppu,mäyriksen tilalle?
Kiitos Veikkaukseen asallistuneille.
ja kuten kerroin,voin tämän firman lastusta mistä tilasin,niin jotain pientä kertoa,kun siinä pikasesti myös alkuperäistä kokeiltiin.
Eli tehon nousu oli n 2-3 hp.vääntö n.5nm kierrokset samat.käytännössä molemmilla tässä koneessa vääntö alkaa.liki 2000rpm ja melkeen tasaisena jatkuu 4000 tonniin.hepat nousee suht tasaseen ja siellä 5000 jälkeen maxiin,mistä alkaa jo tippua.
virilastusta katottiin että seosta on hieman laskettu,mutta oisi syytä vieläkin laskea tehoa jos haluisi muutaman pykälän lisää.n.max 5 heppaa sais rukattu siihen lisää.sytkää ei katottu.eikä muita muutoksia.
nämä siis tällä koneella ja mitä osia kiinni.
pyörintä vastus oli tosi vähäinen.että se puoli ei ahdista.
Siinä siis JOM koteloimaton kartio vapari,tuo lastu,takapönttö oikastu.
koneen historiaa en muuta tiedä.
Mutta käytännössä kunnossa oleva vääntävä.moottori,pienillä virityksillä,mitkä ei ainakaan huonompaan päin oo.
205 oon saanut huippuja,mittarivirheellä 7km/h naapuriin päin.
ja caravaan malli.kulutus min 9-9.5 sadalla.
kiihtyvyys johki 9 sekkaan.tosin se pitää 2 vaihteella tappin kiekat ottaa ja melkeen rullata vikat metrit.kun välitys sen verran tiuha.mutta sillä nyt ei väliä.kyllä sillä liikenteen mukana pääsee.
tietää kuitenkin missä ollaan nyt ja mitä muutoksila aikaan saadaan,jos alan toista koneta tekeen.saa nyt nähä.
tIm osel-lelaitan.yV llä ,Potia.
