Kokeilin autoa perjantaina ja eilen: pe kauppamatkalla syttyi ensin moottoritilan valo, ja kohta muut ja auton joutui uudelleenkäynnistämään. Tämä sattui siis suoralla ajettaessa, ei minkään hidastuksen yhteydessä tai muuten. Takaisin päin tullessa sama tapahtui risteykseen tullessa, eli kun hidastin niin kaikki valot syttyivät ja auton joutui käynnistämään uudestaan.
Eilen moottoritilan valo syttyi, ja sitten kun tulin risteykseen ja jouduin hidastamaan niin muut valot ja taas käynnistys. Takaisintullessa moottoritilan valo syttyi, ja ajattelin kokeilla heti käynnistää. Eli menin bussipysäkille ja käynnistin uudelleen, ennenkuin muut valot syttyivät ja olisi joutunut käynnistämään. Näin pääsin kotiin ilman ongelmia, tosin kierrokset olivat koko ajan n.4000
Kierroksista noin yleensä, kun katsoin nyt tarkemmin, niin kun auton käynnistää kierrokset aluksi vähän päälle 1000 ja kohta sitten laskee hieman alle sen. Ja kytkimen kanssa kierrokset painuvat alas ja kohta nousevat siihen noin tonniin, siis ennen kuin nostan kytkimen ylös. Auto välillä " nytkähtää " ihmellisesti ja on siinä ne kierroksetkin seilanneet välillä.
Saiko tästä nyt kukaan selvää...?? Varmaa on ainakin se että erittäin epävärmaa on ajo tuolla rottelolla!!