Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Avatar
Tunari-82
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3489
Liittynyt: 17 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Kauhava

Re: Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Viesti Kirjoittaja Tunari-82 »

Porukoiden astrassa on sama vika,lämpömittari ei näytä mitään.
Onkos se mittarinanturi vai moottorin ohjauksen lämpötila-anturi,joka on siinä termarikotelossa,kaksi napainen näyttäisi olevan.
Niin ja auto on Astra G 1.6 16v -98
Uhtua
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1208
Liittynyt: 19 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Viesti Kirjoittaja Uhtua »

Kannattaa vaan ensin koittaa termostaatinvaihdolla. Itselläni oli hetki sitten juuri ajossa 1.6 C16SE-koneinen Astra -02 ja lämpömittari ei ajossa noussut myöskään juuri ollenkaan. Lämpöä tuli kyllä kabiiniin hyvin ja epäilin itsekin että lieneekö mittari rikki kun anturinvaihdolla ei muuttunut. Mutta kun termostaatin vaihtoi niin lämpömittarikin heräsi ja kyllä se puhallusilma vielä kuumempaa oli. Termari voi aueta hieman liian aikaisin ja mittari on aika eloton silloin. Aika useinhan nuo mittarit näyttävät hieman alakanttiin, uudellakaan termostattilla ei 92 asteesen mittari noussut mutta lähelle sitä kuitenkin. Kannattaa käyttää autoa vaikka paikallaan kierroksilla hieman niin näkee nouseeko mittari silloin kun ajoviima ei jäähdytä syyläriä. Ja kun kylmänä käynnistää kannattaa vaikka konehuoneesta tunnustella että missä vaiheessa ylävesiletku alkaa lämpiämään. Jos alkaa kovin aikaisin on termostaatti viallinen.
JnW
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 207
Liittynyt: 06 Loka 2007, 17:16
Paikkakunta: Kärkölä

Re: Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Viesti Kirjoittaja JnW »

Ei astrassa koettua, mutta Vectra C GTS 1.8:ssa ei lämmöt nousseet ajossa lainkaan, mutta kun antoi auton olla vartin verran parkissa ja laittoi virrat päälle, heräsi lämpömittari sinne 80 asteen tietämille. Termostaatin vaihdon jälkeen toiminut moitteetta niin kuin pitääkin.
terokimmo
in memoriam
in memoriam
Viestit: 5033
Liittynyt: 19 Loka 2007, 18:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Viesti Kirjoittaja terokimmo »

Tunari-82 kirjoitti:Porukoiden astrassa on sama vika,lämpömittari ei näytä mitään.
Onkos se mittarinanturi vai moottorin ohjauksen lämpötila-anturi,joka on siinä termarikotelossa,kaksi napainen näyttäisi olevan.
Niin ja auto on Astra G 1.6 16v -98
Sulla varman kontakti vika anturin ja liittimen välillä.ota liitin irti ja laita se niin että menee runkoon suoraan.mittarin pitäis mennä pohjaan silloon,eli sii punaselle ja ylikin.jos johto ehjä.myös anturi voi ollla viallinen,mutta yleensä näyttää jotain ees jos saa kontaktin.pitäis olla lämpötilatunistimen vieressä yks napainen mittarin anturin liitin.avoin abiko naaras.ellen jo ihan hakoteillä.no löytyy se kuiteskin helposti.
KuvaKuva
Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Avatar
_Jape_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4738
Liittynyt: 10 Touko 2007, 01:17
Paikkakunta: Lahti

Re: Astra-G lämpötilamittari ailahtelee

Viesti Kirjoittaja _Jape_ »

jos se mittari liikkuu sillee nopeesti esim 60-90 jne nii varmaa vain liitin löysällä mikä tulee sinne termostaatille. itellä kävi juuri omegassa sama homma..
Superdiileri.
Maalaus ja hiekkapuhallus työt ammattitaidolla, ota yhteyttä.
Vastaa Viestiin