kallistuksenvakaajan uretaanipuslat, asennus ongelma

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Markus89
'Senator'
'Senator'
Viestit: 388
Liittynyt: 09 Kesä 2007, 10:56
Paikkakunta: Muurame

kallistuksenvakaajan uretaanipuslat, asennus ongelma

Viesti Kirjoittaja Markus89 »

Mikä nyt avuksi kun yritän kallistuksenvakaajaan pistää uretaanipuslat, mutta niitten uretaanipuslien reikä on liian pieni niin mikä tähän avuksi? Kyseiseen autoon sopivat puslat tilasin mutta mite hemmetissä niitä laitat kiinni ku ei mahu, mikä avuksi.

Autohan on siis vectra b2 v6 -2000. Alkuperäset puslathan on tarpeeksi isot (reikä) mutta powerfleksit ei. Mikä siis avuksi kerta porukka näitä laittaa autoonsa niin mitä te teette sille liian pienelle reiälle?
Opelisteille ei masennus iske
Avatar
Opve
OCF Member
OCF Member
Viestit: 918
Liittynyt: 30 Heinä 2007, 20:42
Paikkakunta: Tampere

Re: kallistuksenvakaajan uretaanipuslat, asennus ongelma

Viesti Kirjoittaja Opve »

Mulla oli sama powerflex ongelma A-Vectrassa, kun takavakaaja oli muutaman millin paksumpi kuin puslan reikä. Englannissa kun vastaava (Vauxhall) on varustettu ohuemmalla vakaajalla... Myyjän ohjeen mukaan jäädytin puslat ja porasin pylväsporakoneella isommiksi. Itse jäädytin semmosella kylmäspraylla, mutta voihan ne laittaa vaikka pakastimeen. Tietysti joku hiova vehje, vinku tai karahiomakone voi olla myös ihan hyvä väline reijän isontamiseen.
der OPelVEctra -Technic, die begeistert.
Avatar
JJ
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7297
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Askola
Viesti:

Re: kallistuksenvakaajan uretaanipuslat, asennus ongelma

Viesti Kirjoittaja JJ »

Markus89 kirjoitti:Mikä siis avuksi kerta porukka näitä laittaa autoonsa niin mitä te teette sille liian pienelle reiälle?
ei mitään, tarpeeksi vaan sitä kuparirasvaa ja väkisin paikalleen. Kyllä ne sinne menee vaikka ahtaalta tuntuukin. :wink:
-Janne

ex Corsa E OPC PP 2018
Vastaa Viestiin