Täällä kanssa vuoden -90 1.4i ykspisteruisku katticorsa, jätti tielle kerran puoltoista-kaks viikkoa sitten eikä lähteny käyntii ei sitte millään. Aikani siinä paikallaan sahasin ja kun amiksen pihasta olin lähössä ja autoasentajia ollaan ni työnsin sen takas parkkiin ja eiku hihoja käärimää..
Kattelin ettei ollu bensavuotoja missään ja kaikki liittimet kävin läpi ja tulpat sekä tulpan johot oli kiinni, puolan johto ja liitin, sekä sytkäboksin liitin. Noh, eihän se lähteny.
Sitte otin ykkösen tulpan irti ja maadotin sen koneeseen ja starttasin - ei kipinää.
Kakkoselle sama toimenpide - samalla tuloksella.
Sitte hinattii se kotipihaan ja siinä sitä tuli tutkittua ja puolan jälkeen kaikki oli pimeenä.
Nooh, Motonetistä sitte vaa uus puola, jakajan kansi ja pyörijä. Ei mitään elonmerkkejä, ja motonetin pyörijä ei mahtunu kunnolla olemaan siellä ku kansi ei mee kiinni, vanhalla pyörijällä mahtuu ja se siellä nyt on.
Sitte tutkin lisää ja päädyin että sytkäboksi puolan alla on sökö niinkuin yheensä ne kaikki on mitkä pyöräkotelon päälle tehtaalla asennetaan (

) Sen tilasin uuden, ja lähti käyntiin ku palmun alta!
No ei siinä mitään tarina jatkuu! Ajelin välissä yhen päivän ilman mitään ongelmia, sitten sitä seuraavana päivänä pesin corsan konehuoneen ja suojasin muovipussilla puolan ja sytkäboksin ja puhaltelin paineilmalla kaikki paikat kuivaks ja auto lähti käyntii ihan nätisti. Sitten lähin iltapäivällä ajamaan ja auto sammu kylmänä 50kmh vauhdista ja lähti samantien kytkimellä käyntii uudestaan. 20 metriä ja teki saman uudestaan. Sitte seuraavana päivänä teki saman pari kolme kertaa. Nyt eilen teki temput ainakin 5 kertaa putkeen puolen minuutin sisään ja moottorivikavalo sytty aina ku näin kävi, ja sammu heti ku lähti käyntii. Välillä sai sahata pitkään, välillä lähti heti. Ajamalla talliin, ei meinannu pysyä käynnissä
Eilen sitte illalla tein seuraavat jutut:
-runklasin kaikki tulpanjohot että oli varmasti kiinni
-kokeilin taas kaikki sytytyksen liittimet (jakajassa, puolassa, sytkäboksissa)
-bensapumppu pumppaa ku virrat laittaa päälle
-b-pumpun releen irrotin, kaikki natsat putsasin, oli vähän hapettumaa ja laitoin takasin
Nyt ei sitten lähe käyntii laisin, ei edes lupaa.. Bensa tai kipinä puuttuu siis.
Sytkäboksihan on uus joten siinä ei vika todnäk ENÄÄ ole.
Henkimaailman hommia, mut kuitenkin joku niin simppeli juttu..