Astra F kolajaa

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Avatar
Bluex
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 142
Liittynyt: 13 Elo 2009, 16:30

Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja Bluex »

elikkäs täs muutama päivä sit alkoi astra kolajaa edestä jarrua painaessa tai pompusta mentäessä.
mikähän mahtaa olla vikana.

nimi ei tule mieleen mut kuvan osa oli väliä pääsi elämään ylöspäin ja alaspäin. johtuisiko tuosta kolajaminen. hanttarin ja kuskin puolel molemmat olivat väliät. Onko rikki? paljonkohan uudet osat maksaa? ja onko vaikea korjauttaa? mielellään otan vastaan linkkejä mistä vois ostaa osat?
Kiitoksia

Kuva

Kuva
Avatar
JNN
OCF Tapahtumavastaava
OCF Tapahtumavastaava
Viestit: 4285
Liittynyt: 25 Loka 2008, 09:52
Paikkakunta: Lempäälä
Jäsennumero: 3208

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja JNN »

Eikös tuo ole alatukivarren koripusla. Motonet tarjoaa seuraavaa;

OPEL ASTRA-F/G 91->04 Alatukivarren etuhela AstraVec
Astra-F Alatukivarren etuhela 91->98 [1991->1998] 18-1038

3.90 €

Tietty ihan 100 varma en kuvien tai moponetin listan perusteilla ole, mutta jos tiskillä selität tulivarren koriin kiinnittävästä puslasta niin varmaaan löytävät oikean jollei tuo jostain syystä ole..
Niin ja puskien vaihto yleensä on suht v-mäistä hommaa, riippuen kohteesta. En ole itse ko. osaa vaihtanut, mutta yleensä käy niin että tukivarsi irti, vanha pusla prässätään pois ja painetaan uusi prässillä paikalleen. Jos itse purat ja viet vain korjaamolle tukivarren ja puslan, tuskin ihmeitä maksaa, tietty jos jollain tutulla/itsellä jonkinmoinen prässi niin aina halvempi. Ja fairyvettä liukkariks väliin. Koko remontin teettämisen hintaa korjaamolla en tiedä, mutta tuskin ihan satasia maksaa..
"Auto on kuin tyttöystävä, mutta siihen käytetään enemmän aikaa ja rahaa"
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

tuo kuvassa oleva pusla on alatukivarren TAAEMPI hela eli takahela eikä etuhela kuten ylläoleva kirjoittaa.
maksaa kuitenkin motonetissä suurinpiirtein samanverran kuin tuo etuhelakin.

ruuvipenkissä pystyy vaihtelemaan kun tekee jonkinäköisiä holkkeja putkesta, tukivarret käytettävä tosin pöydällä.
Avatar
Kingis_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 12 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Outokumpu

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja Kingis_ »

Itse vasta nuo astraani vaihdoin eikä mennyt kauaa vaihtaessa. Kunhan vaan vähän reilumman kokoinen ruuvipenkki löytyy niin helppo homma.
Avatar
Bluex
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 142
Liittynyt: 13 Elo 2009, 16:30

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja Bluex »

Mutta johtuuko kolajaminen noista?
Avatar
Wesku79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3675
Liittynyt: 15 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Raahe

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja Wesku79 »

Johtuu, kun tukivarsi koskee suoraan apurunkoon.
Astra-F MV6 -94
Muut kulkineet: Audi A4 2.0TFSI Quattro -13, BMW 116i -07, Honda CBR600F -89
Avatar
Bluex
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 142
Liittynyt: 13 Elo 2009, 16:30

Re: Astra F kolajaa

Viesti Kirjoittaja Bluex »

jos ei vaihdata ja leviää koko paska mitkä seuraukset? :D oon kyl vaihtamas mut tuli vaan mieleen jos se vaik tost leviää iha kohta just :D
Vastaa Viestiin