Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Isopyydys
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 31 Loka 2009, 12:07
Paikkakunta: Kuusisto

Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Viesti Kirjoittaja Isopyydys »

Moi,
Zafiran kuskin puoleinen takaovi meni lukkoon ja pysyy kiinni. Koitin keskuslukon avulla avata mutta eipä auttanut. Lukitusnappi ei nouse ylös vaikka kuinka irvistää sitä nostaessa. Oven sisäpuolella kahva vääntää "tyhjää". Keskuslukko toimii muuten oikein hyvin muissa ovissa..

Kuinka tätä ongelmaa kannattaa lähteä purkamaan? Saanko oven sisäpuolelta jotenkin purettua siten että oven mekaanisesti saa auki.


Kiitos vinkeistä!
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Onko ovi mahdollisesti jäänyt ns. turvalukkolukitukseen?? Keskuslukituksen kaukosäätimestä kun painaa kahdesti kiinni- nappia niin menee turvalukitukseen. Vain kerran painaessa normaali lukitus.

Voi olla se lukkomoottori jumissa tai rikkoutunut tai sitten lukolle menevät johtimet oven etukulmassa olevan haitariputken sisällä heikossa kunnossa.

Jos mahdollista, niin voi kokeilla keskuslukon toimintaa auton käydessä. Tällöin jännite hieman suurempi, kun laturi lataa. Tietty ei siihen turvalukkoasentoon ja ennemin vaikka kuskin ovi avoinna. Samalla vaikka naputtaa nyrkillä ovea kevyesti sisäpuolelta.

Jos tuosta ei ole apua, niin sitten pitää purkaa oven sisäpaneeli pois. Näin ainakin Vectrassa. Tarkempia ohjeita antakoon tuohon joku, joka tuntee Zafiran.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Avatar
Zafira
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5956
Liittynyt: 08 Touko 2004, 03:00

Re: Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Viesti Kirjoittaja Zafira »

Oveen menevät johdot katkipoikki sieltä haitarikumin sisältä. Zafiran tyyppivika :x
JungleGreen
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 19 Helmi 2007, 22:54

Re: Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Viesti Kirjoittaja JungleGreen »

Jep, meillä meni alle 200 000 km:ssä ne. Merkkiliikkeessä on suomikorjaussarja muistaakseni alta satasen kpl. Kannattaa laitattaa molemmat kerralla.
Iro
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2247
Liittynyt: 13 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Zafira 2001 vas.takovi lukossa

Viesti Kirjoittaja Iro »

Saattaa myös se johtonipun liitin olla vaan irti.
Riittää kun painaa paikoilleen.
Vastaa Viestiin