Omega MV6 Caravan b2 pätkii

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Omega MV6 Caravan b2 pätkii

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

Pirssi on siis vm. 00 ja kone on 3 litranen, mittarissa pönöttää 114000km (ja kaikki kilsat pitäs olla siinä).

Ongelma on seuraavanlainen:
Pätkii.
Tyhjäkäynnillä pätkiminen on nykysellään jatkuvaa (aikaisemmin hyvin satunnaista), ja eilen ilmaantui se että tyhjäkäynnillä ainakin yksi sylinteri tippuu pelistä pois.
Maantieajossa toimii hyvin, tasakaasulla ei yleensä pätki, eikä yleensä silloinkaan jos kiihdyttää hanat auki esim. rekan ohi. Pienellä kaasulla kiihdyttäessä, esim. vakionopeussäätimen plusnappulalla, pätkiminen on aivan h*lvetillistä..
Nämä ongelmat ovat siis pahentuneet pikkuhiljaa viimeisen 2000km aikana, ensiksi oli vain aivan satunnaista pätkimistä tyhjäkäynnillä, ja saattoi mennä päiviä että ei pätkinyt kertaakaan.
Syksyllä vaihdoin uudet tulpat pätkimisen pahentuessa, ja uusilla tulpilla on ajettu nyt noin 5000km, joten siitä ei pitäs olla kiinni (viimeksi tulppien vaihto syksyllä poisti ongelman sillä kertaa).

Jos nyt ovat tulpat pimeänä, niin mikä ne tulpat on rikkonut?

Venttiilikopan tiiviste kusee (v*ttumaisesti vielä oikean pakosarjan päälle ---> pysähdyksissä ollessa öljynkärvä puskee sisälle).
Tulpanreijissä ei ole öljyä, sen olen tarkistanut.
(Olispa lämmin talli, niin ois vähän mukavampi ropata..)

Voisko tukketunut/paskottunut EGR olla syypää ongelmiin?
Onnistuuko MV6:sen EGR:n tulppaus pelkillä sokkolaipoilla?

Lisäilmapumpun relettäkin käytin irti, eikä sillä ollut mitään vaikutusta mihinkään..

Vinkkejä kaipailtaisiin -(z)-

PS. Yritin kyllä käyttää hakuakin, mutta jostain ihmeen syystä en löydä tuolla haulla koskaan yhtään mitään.

E: Vikavalo ei ole vilkahtanut koskaan..
crisse
OCF Member 2016
Viestit: 417
Liittynyt: 02 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Klaukkala

Re: Omega MV6 Caravan b2 pätkii

Viesti Kirjoittaja crisse »

Olisiko puola paskana? Oireet viittais ainakin siihen suuntaan.
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Omega MV6 Caravan b2 pätkii

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

tulpanjohdot vois mitata yleismittarilla, sais ainakin yhden mahdollisen vian eliminoitua pois.
eli mitataan niistä johdoista vaan vastus, samalla heiluttelee johtoa jos yhteys katkeais välillä niin johto on poikki.
mitä pitempi johto niin sitä suurempi vastus. olikohan niissä jotaki 7kohm keskimäärin vastusta.
sinne puolan natsoihin kannattaa kurkata lamppua ja peiliä hyväksikäyttäen josko löytyisi ruostetta natsasta.
jos tuo vk vuotaa pakosarjan päälle niin mahdollisesti on alkanut vuotamaan myös sinne tulppien päälle, 5000km aikana kerkeää tapahtua vaikka
mitä.

hausta sen verran että siihen ei kuulemma voi laittaa skandinaavisia kirjaimia elikkä äätä öötä eikä ååta.
Vastaa Viestiin