Joon4Z kirjoitti:Mites kun toi doc power myy tota Bsr ppc stage1 niin onnistuuko asennus ihan itse vai tarviiko viedä auto jonnekkin ohjelmoitavaksi?
Onnistuu itsekin, akkulaturia suositellaan ohjelmoinnin ajaksi.
Joon4Z kirjoitti:
H3P4 kirjoitti:Ostaa tuon Forgen valmiin sarjan joka tarkoitettu juuri tälle koneelle niin ei tarvitse suotta kikkailla. Etenkin kun ei oikein tahdo muilla dumpeilla toimia
mistäs noita Forgen dumppeja saa tilattua?
Doc-power tai esim. ebay.co.uk (halvempi)
BMW F30 330e M-Sport
EX:
BMW E61 535dA M-Sport AJ-Tech
BMW E90 330dA M-Sport Tatech
Astra H OPC Z20LEH EDS
Vectra GTS Z20NET BSR
Astra G Wagon X18XE1
Joon4Z kirjoitti:Mites kun toi doc power myy tota Bsr ppc stage1 niin onnistuuko asennus ihan itse vai tarviiko viedä auto jonnekkin ohjelmoitavaksi?
Onnistuu itsekin, akkulaturia suositellaan ohjelmoinnin ajaksi.
Joon4Z kirjoitti:
H3P4 kirjoitti:Ostaa tuon Forgen valmiin sarjan joka tarkoitettu juuri tälle koneelle niin ei tarvitse suotta kikkailla. Etenkin kun ei oikein tahdo muilla dumpeilla toimia
mistäs noita Forgen dumppeja saa tilattua?
Doc-power tai esim. ebay.co.uk (halvempi)
No juu siis ehdottomasti sumujensaarilta se ostaa kannattaa kun DOCilla se maksaa jonkun 240€ ja ebaystä löytää sillä noin 160€
Calibra Turbo 4x4 vm-93 (mm.Tunex)
ex Vectra C 2.0T vm-2005 (mm.BSR)
ex Calibra 2.5 V6 vm-95 (mm.Lexmaul)
ex Vectra B 2.5 V6 vm-96 (R.I.P)
Morjens kaikille..
Otetaas kantaa tähän Z20NET virittämiseen kun sellaisen myllyn omistan.
Eli auto 90tkm ajettu Signum 2.0T johon hankin pari kk sitten MapTun:n stage1:sen MapTunerin kanssa tietenkin.
Asennus meni hyvin. Eka luin vikakoodit autosta, jolloin MapTuner otti backup:n ohjelmasta. Lähetin ohjelman
illalla Ruotsiin ja yöllä puoli kolme oli tullut vastaus postiin, että ohjelma ladattavissa.
Syy miksi ohjelma piti lähettä Ruotsiin oli että MapTunin Fredrik halusi varmistaa, että saan oikean ohjelman kun ohjelmissa on pieniä eroja.
Sit vain MapTuner takaisin autoon kiinni ja about 3min ja ohjelma sisällä. Täytyy kyllä sanoa että auton luonne
muuttui todella paljon, 0-100 ja ohituskiihtyvyys aivan eri luokkaa ku vakiona. Herää erittäin alhaalta ja vetää hyvin ylös asti. Kulutuskin tippui varsinkin kun ajan paljon maantieajoa.
Penkissä en ole vielä käynyt kun suunnitelmissa on stage3:sen / stage4:sen hankinta. Sit voisi tehot mittauttaa.
MApTunerin nopeusmittarin kalibrointi toimii hyvin kuten myös vikakoodin luku ja kuittaus.
Onkohan tuolla ohjelmalla mahdollista viritellä kaasupolkimen tuntumaa?
Softan jälkeen on tuo kaasupolin ollut hyvin herkällä ja välllä tuntuu, että on jopa vähän vaikea ajaa oikein rauhallisesti/hitaasti esim. ruuhkissa.
Saisi se ensimmäinen sentti pari olla vähemmän herkällä...
Mutta on kyllä ehdottomasti suositeltava päivitys tuo softan vaihto, vaikkapa BSR:n tuotteilla
Edellisestä viestistä unohdin mainita että ohjelma myös muutti luistonestoa -> ei puutu heti peliin vaan antaa vähän sutatakin toisin kuin vakio-ohjelma.
En ole kyllä kokeillu että toimiiko enää ollenkaan, kun meikäläisen kiihdyttelyt on sen verran hillittyjä
No joo eihän tuo kaasupoljin mitenkään mahdoton ole ja emäntäkin ajelee miellään.
Mutta monia sivistyneempiäkin tullut vastaan. Tässä kun pintakaasulla hitaasti ajaessa lähtee veto päälle melko voimalla, kun pikkusen painaa. Ellei sitten ole reilusti alle 2000rpm.
Hassu tunne ajaa omalla autolla, ku referenssiksi ajelee vähän vanhempien 2.2 Directillä tai 1.6 Eco Astralla
Omalla ku painasee kaasua samaan malliin, kuin Astralla ni johan rykäsee
Siellä trionicissa on ihan kartta kaasupolkimelle (esim. 50% kaasu ja määritelty kuormitusmäärä, muistaakseni 10% portain) ja softaajat sitten säätävät sitä vähän omien mieltymystensä mukaan. Sieltä saa kaasupolkimen toiminnaksi ihan mitä vaan.
Mulla oli 9-5:ssa sekä BSR:n että Fredrikin (maptun) softat, BSR tuntui kuin automaatin SPORT olisi ollut koko ajan päällä, eli kaasu oli liiankin äkäinen, Maptunilla kaasun vaste oli enemmän orkkista vastaava.
Näitä voi varmankin kysyä Fredrikiltä sähköpostilla ja softaan saa varmasti kaasunvasteen rauhallisempana jos niin haluaa.
BMW 335d Touring -11
Last SAAB: MY 2008 9-3 SportCombi 1.9 TTiD Hirsch Aut. 200hp 400Nm
Liekö tossa kuitenkin eri laippa kun Garretissa joten taitaa sopia vain uudenpiin z20net koneisiin joissa on jo Mitsu.
Minulle ei ole mitään kytkyä myyjään, poistelkaa jos tarpeen.. Sen verran omiani voisin plugata että ylimääräiseksi jääneen 2.5" downpipen katilla myyn erittäin edullisesti pois jos jotain kiinnostaa.
BMW F30 330e M-Sport
EX:
BMW E61 535dA M-Sport AJ-Tech
BMW E90 330dA M-Sport Tatech
Astra H OPC Z20LEH EDS
Vectra GTS Z20NET BSR
Astra G Wagon X18XE1
Jos 9-3 SS Saappiin tarkoitettu BSR 3"Downpipe käy tähän z20net koneeseen,niin täältä löytyisi uutena ostettu ja viikon käytetty DP kakkos lamdan jatkojohdon kera tarpeettomana...
Signumiin pitäisi paremmin hengittävää putkistoa ruveta investoimaan, onko hyviä ehdotuksia/kokemuksia. (Putkistohan sama kuin vectra c farkussa)
Valmiita putkistoja mm. Bastuck, Supersport, Simons....
Onko kellään varmaa mittaustulosta kuinka paksu tämä monikerrosmetallikansipahvi mahtaa olla kokoonpuristuneena?? Entä onko mittaustuloksia useammasta kasattuina?
Kadett C 16V -76
Manta B turbo -76
Omega B turbo -96
lowcali kirjoitti:No joo, eipä tuohon varmaan kovin paljoa yli 250 hp:n kannata laittaa, alkaa tulemaan muita ongelmia, kuten laatikon kesto kun vääntö menee aika hurjaksi, pito jne.
Onko 2.8 v6 turbossa sama 6-portainen manuaalilaatikko kuin 2.0 turbossa? Vai onko näissä ihan eri laatikot? Kai luulis et jos ne on samat niin z20netistä voisi sen 250 heppaa kutitella..
Samanlainen F40(CR?) laatikko pitäisi olla. kuin 2.8T koneiden perässä.
Saman lootan WR versio taitaa olla vahvempien dieseleiden perässä.
Eiköhän tuo hyvin kestä jos väännöt pysyy 400nm huiteilla.