IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Jarge
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 02:00
Paikkakunta: Valkeakoski

IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Viesti Kirjoittaja Jarge »

Pitäisi pyörän napa vaihtaa laakerin loppumisen takia ja napoja on IDS-alustalle ja ei-IDS-alustalle. Mistä tietää onko autossa IDS-alusta?

Ebaysta löysin napamyyjiä, joissa IDS-alustaan sopivaa napaa myydään ja siinä on tietty sarjanumeroväli, joihin tuo napa käy. Eli olisiko asia niin yksinkertainen, että tietyssä mallisarjassa on automatic tuo IDS-alusta. Mitä se muuten käytännössä tarkoittaa?

Olisko kenelläkään nopeaa tietoa asiasta, pitäisi napa pikaisesti jostain ostaa kun loma lähenee ja jurina pahenee :what:

Mystistä kun haku ei löydä IDS -hakusanalla yhtään mitään????? Ennen käsittelemätön aihe?

Auto on Opel Vectra C 2.2i direct GTS-kori ja 2005 malli.
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Viesti Kirjoittaja ata »

IDS-alustalla varustetuissa autoissa pitäisi olla sellaisen kulmikkaat knöölit etuiskareiden yläpään lähistössä, jotka siis säätävät jäykkyyttä kojelaudan sport-napin asetuksen mukaisesti. Jos siellä phersonien yläpään yhteydessä ei ole mitään "ylimääräisiä" sähköosia, ei IDS:ää ole, mutta jos sieltä löytyy ne palikat, niin silloin autossa olisi tuo säädettävä IDS-alusta. Näin ainakin siis minun käsitykseni mukaan.

IDS:hän perustuu mm. iskareihin, joissa on magneettisesti reagoivaa ainetta sisällä joka sähköisesti aktivoituna jäykistää iskunvaimentimen toimintaa ja ei-aktivoituna taas toimii pehmeämmin, näin saadaan pehmeämpi normaaliasetus ja sport-asetus samasta iskarista ja vaihto onnistuu pelkkää näppäintä painammalla kojelaudassa. Itselläni ei ole koskaan ollut IDS-alustalla varustettua autoa, mutta onhan sellaisilla tullut kuitenkin ajettua ja niitä nähtyä useissa autoissa, usein juuri C-Vectroissa, H-Astroissa ja niitä uudemmissa malleissa ym.

Tässä google-haku missä muutamia täällä käytyjä IDS:ää koskevia keskusteluita: http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&q ... b62516d388
Foorumin oma hakutoiminto ei löydä noita keskusteluita, koska 3-kirjaimisia tai lyhyempiä sanoja ei indeksoida foorumin omassa hakujärjestelmässä, tuo googlen haku toimii kuitenkin sen lisäksi.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Jarge
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 02:00
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Viesti Kirjoittaja Jarge »

Okke, eli kun kojelaudasta puuttuu sporttinappi niin ei pitäis siis alustakaan olla IDS... Loogista :bye:
Avatar
HraBeigeV6
'Senator'
'Senator'
Viestit: 502
Liittynyt: 08 Helmi 2009, 12:25

Re: IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Viesti Kirjoittaja HraBeigeV6 »

Iskareiden yläpäästä löytyvät sähköiset liittimet (mustat pienet boxit kustakin iskarista) ja kojetaulusta Sport-painike. Hyvät tuntomerkit ids-alustalle. Kalastelet Ebaysta..eikös Motonetistä löydy sulle napa hintaa 99e.
Jarge
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 02:00
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: IDS-alusta, mistä tietää onko sellainen?

Viesti Kirjoittaja Jarge »

En tykkää kalastamisesta missään muodossaan joten tilasin sen paikallisesta liikkeestä. Maksoi kyllä enemmän kuin Motonetissä, mutta muut asiat kuin hinta ratkaisi tällä kertaa.

Ebay on joskus hyväkin väline, esim. korkeapainebensapumpun hankintakanavana. Säästö 400,- sillä kohtaa...
Vastaa Viestiin