Onkos tuo kuinka vakavaa jos sumuvalon lasi on vähän haljennut? Katsastuksessa ne tarkistaa sumuvaloista ainakin ettei ne ammu taivaalle, mutta entä jos on halkeamia?
Se nyt vähän riippuu. Pelkkä halkeama lampun lasissa ei välttämättä aiheuta korjauskehotusta, mutta tuollainen, hrm, "halkeama", varmasti. Riippuu tietysti siitäkin mikä lamppu on kyseessä, ajovalojen suhteen ollaan tarkempia, takavaloissa riittää että palasia ei puutu ja väri on oikea. Kaikkien asennettujen lamppujen pitää lisäksi toimia.
Eihä tuota edes huomaa että on halki
Joopa, ehkä voisi käydä hakemassa uuden kun jos koko paketti lähtee noin halvalla. Tai sitten tyylikkäästi pistän mustaa teippiä päälle ja sulake irti.
Ei tarvitse edes teipata, riittää kunhan kumpikaan sumareista ei ole toiminnassa katsastuksessa niin niistä ei tule korjauskehotusta. Itselläni unohtui ottaa sulake irti ja oli toinen polttimokin palanut niin tuli korjauskehotus.