opel is best kirjoitti:
Ei muuten kantsi tota keskuslukitusmoottoria ihan ensimmäitteks mennä kokeilee. Itse oon nyt selvittänyt yhteensä kolmen Opelin keskuslukko-ongelmat ja kaikissa oli johdotuksissa vika.
En ihan täysin ymmärtänyt vikakuvaustasi. Liekö sitten tyhmyyttäni. Mutta siis ainakaan vänkärin puolelta ei edes pitäs saada muita ovia lukkoon. Ainoastaan kuskin ovesta avautuu/lukittuu kaikki ovet/luukut kerralla.
No kyllä tässä Opelissa (Astra F, -96, keskuslukitus (ei kaukosäätöä), manuuali-ikkunat) avaimella kaikki lävet kartturin ovesta kiinni saa. Mitä virkaa muuten tuolla kartturin mikrokytkimellä (S42) muuten olisi?
No piirretään nyt tähän muutama rivi. Lähtötilannehan oli, että keskuslukitus oli täysin pimeä:
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 9#p1531729
No tässä tutkittuani kytkentäkaaviota, joka löytyy:
http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0700.jpg, lukion lyhyen fysiikan, maalaisjärjen ja sähkärivävyn opetuksilla päättelin seuraava:
M18 Kuskin ovi (2 Musta-punainen (SWRT), 3 Ruskea-valkoinen (BRWS), 5 Ruskea (BR), 4 Ruskea-punainen (BRRT), 6 Musta-keltainen (SWGE))
M19 Vasen takaovi (1 Musta-sininen (SWBL), 2 Musta-punainen (SWRT), 6 Musta-keltainen (SWGE))
M20 Oikea takaovi (1 Musta-sininen (SWBL), 2 Musta-punainen (SWRT), 6 Musta-keltainen (SWGE))
M32 Kartturin ovi (1 Musta-sininen (SWBL), 2 Musta-punainen (SWRT), 3 Ruskea-valkoinen (BRWS), 5 Ruskea (BR), 4 Ruskea-punainen (BRRT), 6 Musta-keltainen (SWGE))
M41 Tankin luukku (1 Musta-keltainen (SWGE), 2 Musta-punainen (SWTR))
M60 Paksin luukku (1 Musta-keltainen (SWGE), 2 Musta-punainen (SWTR))
S41 Kuskin mikrokytkin (1 Puna-keltainen (RTGE), 2 Musta-sininen (SWBL), 3 Ruskea (BR))
S42 Kartturin mikrokytkin (2 Musta-sininen (SWBL), 3 Ruskea (BR))
Nämä kaksi ovat siis siinä lukkopesän vieressä.
K37 Keskusyksikkö
1 Tyhjä
2 Ruskea-punainen (BRRT) (Etuovien moottoreista, jos maissa; lukitus)
3 Musta (SW) (Tätä en todellakaan tiedä, mitä merkitystä tällä on. Sen vain, että tähän tulee plussaa virtalukon kakkosasennossa.)
4 Tyhjä
5 Tyhjä
6 Ruskea-valkoinen (BRWS) (Etuovien moottoreista, jos maissa; aukaisu)
7 Musta-keltainen (SWGE) (Lukitus-/aukaisujohto)
8 Musta-punainen (SWRT) (Lukitus-/aukaisujohto)
9 Punainen (RT) (Jatkuva virta)
10 Tyhjä
11 Ruskea (BR) (Maa)
12 Punainen-keltainen (RTGE) (Kuskin mikrokytkimestä, jos maissa; lukitus)
No niin ja sitten toimintaan:
Pertti on hakenut Lidlistä bissee ja kaartelee kotio. Pertti nousee autosta ja vääntää avaimella ovet lukkoon. Kuljettajan puolen oven mikrokytkin kytkee maajohdon (BR) ja boksille menevän puna-keltaisen johdon ja saatuaan käskyn, boksi lähettää kaikille lukoille hetken ajan plussaa musta-keltaiselle ja miinusta musta-punaiselle. Näin ovet ovat lukossa. Jos Pertti olisi jättänyt avaimen lukitusasentoon ts. vaakasuoraan, maajohto olisi kytketty puna-keltaiseen ja musta-siniseen pysyvästi ja kaikkien ovien lukot ovat ns. takalukossa. Pertti olisi voinut linnoittautua myös autoon lyömällä ovet lukkoon napista, jolloin kuskin puoleinen moottorin mikrokytkin olisi kytkenyt Ruskea-punaisen (BRRT) maihin ruskeaan (BR), jolloin kaikki lävet olisi mennyt lukkoon ja Pertti olisi saanut juoda kaljansa muijalta rauhassa.
Seuraavana aamuna Pertti lähtee asioille ja vääntää avaimella ovet auki. Aukaistessa kuljettajan oven moottorin (M18) mikrokytkin kytkee maajohdon ja ruskea-valkoisen (BRWE) ja saatuaan käskyn, boksi lähettää kaikille lukoille hetken ajan plussaa musta-punaiselle ja miinusta musta-keltaiselle. Ja loka läpi on nyt auki.
Tässä voipi vielä sanoa sen, että noilla mikrokytkimillä (S41, S42) on virkaa vain ovien lukitsemisessa ja kuskipuolella sen lisäksi takalukituksella.