Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
Avatar
JonTTe1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 17:27

Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja JonTTe1 »

Elikkä autohan käy ilmi otsikosta ja Corsa B:ssä on sama kone tietääkseni? Vuosimalli on -96.

Vika on tämännäköinen, eli lähtee kylmänä todella huonosti käyntiin ja parkissa kun käyttää kierroksia tasaisella alueella niin kone tavallaan hyppii, ihan sama onko lämmin vai kylmä kone ja ajussa se tuntuu pienenä nykytyksenä tietyllä kierrosalueella.

Hehkut vaihoin, koska tämä nykytys on tullut vasta parisen viikkoa sitten. Polttoainesuodattimen vaihdoin tänään ihan vaan varulta mutta eipä vaikuttanut kumpaankaan vikaan millään tavoin. Hehkut olen mitannut ja kaikki toimii, hehkun rele toimii ja jälkihehkukin toimii, eli mistä voisi vikaa etsia vielä? Yhdessä liikkeessä sanoivat että EGR on juminut, jos joku tietää missä kohti se EGR on näissä koneissa niin kertokaa minullekkin, en ole sitä kyllä löytänyt en sitten mistään ja olevinaan tuossa on se koska moottorikoodin avulla sen katsoivat.

Tietääkö joku lämpökytkimen ohmi arvoja että voisi sen mitata? Koska kun kylmänä käynnistää, pyörii todella matalilla kierroksilla ja muutaman minuutin päästä kierrokset ihan pompahtavat huomattavasti eli joku hämminki jossakin anturissa ilmeisesti on?

Syöttöpumpusta kans löysin jonkun anturin, yksinapainen johto, mikähän tämä mahtaa olla ja onko kellään arvoja tämän mittaamiseen?

Autolla on ajettu 197tkm. Jakohihna on vaihdettu 123tkm kohdalla ja tietääkseni vaihtoväli on 120tkm?

Voiko syöttöpumppu olla menossa, suuttimissa jotakin vikaa? Ei oikein tiedä mistä alottaisi mutta kertokaa te jos ollut jollakin sama vika niin helpottaisi kummasti varmaan kukkaroakin :) Ainiin laitoin myös suodattimelta syöttöpumppuun menevään polttoaine linjaan sellaisen venttiilin että se ei päästä löpöjä takaisin tankkiin päin ihan varulta jos vaikka pumpusta olisi tämä mennytkin niin silloinhan se kylmänä on huono lähtemään käyntiin. Lämpimänä kyllä lähtee ihan hyvin, sekin on kyllä ehkä huonontunut tässä parin viikon aikana.

Vikavalo ei ole palanut missään vaiheessa.
Avatar
OCF2945
OCF Member 2017
Viestit: 1566
Liittynyt: 20 Loka 2008, 11:49
Paikkakunta: Koskenkorva

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja OCF2945 »

en tiä noin vähä ajetussa mutta mulla autto kun sääti venttiilien välykset nyt lähtee ku palmun alta mutta ennen säätöä pari astetta pakkasta niin sai sahata kauan... toki en tiä tosta nykimisestä sit
Kadett C C16SE, Omega A C20LET,Kadett B C20XE, Omega C30SE, Omega B 99 Y22XE talviliukuri
Avatar
JonTTe1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 17:27

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja JonTTe1 »

OCF2945 kirjoitti:en tiä noin vähä ajetussa mutta mulla autto kun sääti venttiilien välykset nyt lähtee ku palmun alta mutta ennen säätöä pari astetta pakkasta niin sai sahata kauan... toki en tiä tosta nykimisestä sit
Tiedätkö paljonko välykset pitää olla? Kai ne rakotulkilla voi itsekkin säätää vai?
Avatar
JonTTe1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 17:27

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja JonTTe1 »



Siinäpä löyty vielä ääninäytekkin, kuulostaa ihan samalle..
vivamanTT
'Senator'
'Senator'
Viestit: 611
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 20:18
Paikkakunta: Vihanti

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja vivamanTT »

Säätö tapahtuu välyslevyillä, eli vaihdetaan ohkasempaa levyä väliin, jos välys on liian tiukka ja luonnollisesti paksumpaa lattaa, jos välystä on liikaa. Mulla on uusia orkkis isuzun koneen välyslevyjä eripaksuisia, jos jollain tarvetta.
Vauxhall Magnum 2d 2300 -75
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73
Avatar
JonTTe1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 17:27

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja JonTTe1 »

Tarkotus ois varmaan viedä auto korjaamolle, iteltä on kyllä ideat loppu että mitä tekisi.. Samalla vaihtaisi jakopäänhihnan ja muut hilut. Sitten vielä katsoisi pumpun ajoitukset että ovat kunnossa.

Vielä tietysti olisi se katsottavana, että paljonko menee hehkuille oikeasti virtaa kun eikös niille pitäisi mennä jokin 30A? Pitäisi vaan löytää sellainen virtamittari kun eihän nuo tavalliset kestä mitata ku 10A asti.. Sillähän saisi mitattua kun ostaisi sellaisen ampeerimittarin jonka voi asentaa autoon jonnekki sisätiloihin..
Avatar
JonTTe1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 17:27

Re: Opel Kombo Van 1.7D huono käynnistymään

Viesti Kirjoittaja JonTTe1 »

Venttiilin välykset säädin ja sillä rupesi toimimaan, laitoin äsken auton tulille ja oli -15 astetta, ei ollut lohkolämppärissäkään niin käynnistyi kuin uusi.
Vastaa Viestiin