Omasta omegasta siivoilin konehuoneen jakopäärempan yhteydessä. Kaikki alkuperäishilppeet on edelleenkin paikallaan eli roinaa tuolla kyllä riittää mutta maalailin joitakin osia korinvärillä jotta ne "häipyvät" kiinnittämästä huomiota niihin. Joitakin osia taas maalailin tarkoituksella erottumaan paremmin ja antamaan muutenkin väriä konehuoneeseen sekä luomaan yleistä siisteyttä. Lisäksi pesin kaikki letkut, klemmarit, liittimet ja piuhasarjat astianpesuaineella, vedellä sekä inertan ohenteella ja joitakin alumiiniosia kävin läpi messinkiharjalla sekä tahnalla.
Tilaahan tuo hierominen ei tuonut yhtään lisää mutta muuten olen lopputulokseen ihan suht tyytyväinen.
Tuota hommaa tehdessä kävi kyllä itselläkin mielessä poistella joitakin "tarpeettomia" vermeitä mutta annoin olla koska käyttöautohan tuo vain on edelleenkin enkä jaksanut alkaa selvittää mitä voi poistaa ilman suurempia toimenpiteitä. Itsekin kyselin täältä tuota asiaa mutta vastausta ei tullut riittävän nopeasti(en muista tuliko edes muita neuvoja kuin kokeile) joten niputin takaisin kasaan kaikkine saastelaitteineen. Jossain vaiheessa olis tarkoitus vaihtaa tekniikka tuohon ja siinä vaiheessa konehuoneesta lähtee varmasti aika paljon "turhuuksia" pois ja todennäköisesti moottorinohjaukseksi vaihtuu megaruutta.
Megan ja automaatin yhteispelistä löytyy jotain keskustelua aloittamastani topicista viritysosiosta:
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 6&t=176778
Kuvat ennen ja jälkeen:
Lähtökohta:
http://kuvablogi.com/nayta/2956107/
Valmis:
http://kuvablogi.com/nayta/2956106/
Tuomas kirjoitti:Tää on ilmeisesti sitä muodikasta tuninkia, mitään ei asiasta tiedetä, mutta "turhia" osia pitäis moottorista siivota pois.
Varsin typerä kommentti sinulta. Eikös aiheen aloittaja tee juuri niinkuin pitääkin eli kysyy neuvoa koska ei tiedä tarpeeksi hyväksi ja tarpeelliseksi kokemastaan ideasta? Minusta se on helvetin hyvä idea hankkia tietoa etukäteen asiasta jonka tietää kuitenkin mahdolliseksi toteuttaa. Tuolla konehuoneessa kun on ihan oikeastikin niitä "tarpeettomia" juttuja. Vaikka ei mitään ahtimia yms. asentelisikaan, niin niiden poistaminen helpottaa ja nopeuttaa pelkästään jo vaikka moniurahihnan vaihtoa kun ei tarvitse ensin purkaa edestä isoa kasaa saastelaitteita jotka eivät kuitenkaan vaikuta päästöihin juuri mitenkään eivätkä myöskään edistä moottorin toimintaakaan, saati että haittaisivatkaan sitä mitenkään.
Todennäköisesti väärässä.