C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
JuhaKHJ
'Senator'
'Senator'
Viestit: 520
Liittynyt: 26 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Kauhajoki

C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja JuhaKHJ »

Elikkäs oireet on seuraavat:

Ajossa ajovalot eivät pysy päällä muuta kuin kääntämällä valokatkaisijasta valot päälle, jolloin kytkeytyy AFL-valot päälle. Tällöin valot toimii normaalisti ja kääntyy niin kuin pitää. Sitten taas kun kääntää valot pois päältä normaaliasentoon niin valot alkaa räpsyttelemään.

Samassa yhteydessä mittarivalot himmenee ja mittarivalaistusta lisäämällä säätö ei jää siihen asentoon kun haluaa vaan valot himmenee takaisin himmeäksi. Välillä mittarivalot palaa taas takaisin.

Autona siis -05 vm 1.9CDTI GTS varustettuna kääntyvillä xenoneilla.

En äkkiseltään usko että vika olisi itse AFL-järjestelmässä kun se toimii moitteettomasti. Sulakkeet oli äkkiseltään ehjinä mutta onko jokin rele jonka yhteyteen nuo molemmat liittyy?
Avatar
spiidi10
'Senator'
'Senator'
Viestit: 848
Liittynyt: 17 Maalis 2009, 09:36
Paikkakunta: Tampere

Re: C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja spiidi10 »

Eipä tuo yhtäkkiä ajatellen tarvi muuta kun maadotusvian, joku runkoon menvä piuha valojen tienoilla
ei ota kunnon kontaktia vaan on sillä rajalla et rele just jaksaa räpsytellä.
Kun katkoskohta lämpenee niin vastus kasvaa ja rele katkasee, jäähtyessään taas antaa just sen verran et
jaksaa kytkee releen. Tosin melko harvinainen vika mut mikä muukaan vois aiheuttaa valojen räpsymisen.
auton käsikirjasta varmaan löytyy releluettelo, tuurilla on vaan releen liittimet hapettunu.
Exät: Kadett E HB -89, Kadett E sedan -89 Fastra -95
Minna -68, Päivi -62 Tiina -72, Teija -71
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13057
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

Nythän täytyy huomioida että kyseessä C-Veccu.Kyseessä siis väylävehje.
Noita laitteita kun tuppaa ohjaaman mustat laatikot ,korinohjainlaite,moottorin sähkömoduli yms .
Ykkösiä ja nollia menee pirusti edestakaisin.
Sieltä ei välttämättä perinteistä reletekniikka löydy.
Avatar
Jartsa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5496
Liittynyt: 09 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Alavus

Re: C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja Jartsa »

joo can-väylä vehje niin ei niin yksoikosta.

mutta itse lähtisin valokatkasijasta vikaa etsimään.
Insignia 2.0 Turbo Sport OPC Line, Mokka 1.4 Turbo Cosmo & Vectra GTS
EX Vectra C 2.0T Sport Biopower & Manta -70 yms...
JuhaKHJ
'Senator'
'Senator'
Viestit: 520
Liittynyt: 26 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Kauhajoki

Re: C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja JuhaKHJ »

Jartsa kirjoitti:joo can-väylä vehje niin ei niin yksoikosta.

mutta itse lähtisin valokatkasijasta vikaa etsimään.

Voisiko se vaikuttaa noin laajalle alueelle autossa?
Yritin hieman roplata valokatkaisijaa mutta mitään ei tapahtunut silloin vian ilmetessä. Lavian kohdalla kokeilin "bootata" auton, kun ajattelin just tota tietokoneellistumista mutta mitään ei se vaikuttanut. Tänään sitte aamulla ajossa ei yhtään mitään oireita. :o Osaako Opel tehdä jo nykyään aprillipiloja? :lol: :roll:


Releita näytti muutama kappale olevan sekä moottorin sulakeboksissa, että kojetaulun sivulla olevassa boksissa. Missään ei mainittu silti niiden funktioita.
Samaan aikaan siis himmeni sekä info-näyttö, mittarivalot ja muut nappien valot. Sammuksiin asti valot eivät menneet.

Maadoitushomma saattaisi olla yksi vaihtoehto kun auto oli just perjantaina egr-huollossa ja ilmastoinnin puhdistuksessa että olisiko siinä yhteydessä voinut tapahtua jotain?
Avatar
kadett90
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 13057
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)

Re: C-Vectra ajovalot sammuilee ja mittaristovalot himmenee

Viesti Kirjoittaja kadett90 »

Tuossa hiukan yksinkertaista toimintomallia: :D :D :D
Lähivalotoiminto

Kun BCM tunnistaa, että päävalokytkin on asennossa "Lähivalot päällä", tämä tieto annetaan UEC:lle ja REC:lle LSCAN:n kautta.

UEC kytkee etupään oikean ja vasemman lähivalon sekä oikean ja vasemman seisontavalon (pysäköintivalon) päälle. REC kytkee takaosan oikean ja vasemman takavalon sekä tunnuskilven valon päälle.

Jos kuljettajan ovi avataan lähivalojen päälläollessa, DDM tunnistaa tämän ja ilmoittaa siitä LSCAN kautta UEC:lle. UEC lähettää äänikäskyn "Ulkovalot päällä"-signaalin kanssa CIM:lle, joka aktivoi tämän perusteella integroidun ohje-/infokaiuttimen

Kojetaulun himmennys ja kytkin

Mittaristovalon voimakkuutta voidaan säätää vaiheittain himmentimen avulla heti kun seisontavalot tai lähivalot on kytketty päälle. BCM lukee himmentimen (keinukytkin) ja muodostaa vastaavan CAN-sanoman. BCM ohjaa valojen osia suoraan kytketyn johtimen kautta. Vain ohjainlaitteet IPC, DDM, PDM, DSM, DIS ja ECC käyttävät CAN-sanomaa.

BCM antaa mahdollisuuden tallentaa muistiin 5 erilaista himmentimen asentoa, joita käytetään vakioarvona vastaavan radiosignaaliavaimen tunnistamisen yhteydessä
Vastaa Viestiin