Ohjauksen naksuminen

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Astra97
'Senator'
'Senator'
Viestit: 633
Liittynyt: 08 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Länsi-Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Astra97 »

Moro,

Astra -97 X18XE Comf.Car.

Siis rattia kääntäessä kuuluu naksunaa, ääni tuntuu tulevan ylhäältä muttei kuitenkaan välttämättä ohjausnivelestä.
Lueskelen just Alfamerin korjausopasta mutta tässä ei ole räjäytyskuvaa kyseisestä mallista.
Avasin kotelot ratin takaa ja kääntelin rattia (auton ollessa käynnissä), Kytkinpesän ja ratin välissä on neliskulmainen muovi-osa jossa ratin puolella on tekstiä (nokkamekanismi?), siinä on kiinni messingin värinen tappi johon jyrsitty alapäähän lovi (kuin lukkorengasta varten.
Äh....vaikea selittää mut jokatapauksessa tuo osa on ohjausakselin ja jousen päällä mutta ei kuitenkaan kiinni kytkinpesässä eikä ratin puolella, siis voisiko se olla irti? Aina kun naksahdus kuuluu niin nuo messinkitapit liikkuvat ylös ja alas rei-issään ja koko hoito liikkuu.

Tuon kuvauksen perusteella on varmaan vaikea hahmottaa asiaa mut jos joku olis törmännyt vastaavaan niin varmaan tietää :smile:
---------------------
Itseasiassa ei se naksuminen tuosta edellämainitsemastani kuulu, lähde on aika vaikea paikallistaa. Pitää kysästä huomenna korjaamolta samalla kun käytän sen huollossa.
Saattaa olla et on kuitenkin ohjausnivel, kuulemma aika yleistä Opelissa. Muut nivelet on ihan kunnossa, naksuminen kuuluu sekä paikallaan että liikkeessä ja tuntuu pikkuhiljaa pahenevan.

Ps. Aika nihkeästi täällä tuntuu tulevan vastauksia, monella muulla forumilla ei mene kuin korkeintaan pari tuntia ni on jo monta vastausta.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Astra97 on 2002-07-14 18:57 ]</font>
Ranze
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 07 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Ranze »

Astra 1.6 Caravan -96 ja paukkuu täälläkin..

Katsastusmies ei kyllä asiaan reagoinut millään lailla. Pauke kuuluu lähinnä paikallaan käännettäessä asfaltilla.

Olen sitä mieltä että tämä ääni olisi kotoisin paremmin korin ulkopuolelta; oikaiskaa jos olen väärässä..
jones
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja jones »

no juu, kun nyt tuli asia esille, niin heitetään vettä kiville: omassa a-ompussa -90 naksuu ohjaus, kun kääntää keskiasennosta hieman oikealle. kuuluu sekä paikalla käännellessä, että liikkeessä. myös kone sammuksissa. ohjauksessa ei tunnu väljää, ja leimaankin meni. mistähän tuo ääni syntyy? ohjausnivel? jostain luin, että voisi yrittää rasvata niveltä.. tiedä sitten auttaako?
Espoon Jore
'Senator'
'Senator'
Viestit: 605
Liittynyt: 01 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: ESPOO

Viesti Kirjoittaja Espoon Jore »

Mulla mun edelisessä autossa V6 Vectra Sport:issa -99 naksui kanssa. Yhdellä kaverilla naksui Opel Astrassa kanssa. Sille oli sanottu , että naksuminen tulisi ohjausnivelestä..eikä häviä muuten kuin vaihtamalla. Ei tuo naksuminen kyllä minua vaivannut mitenkään.
Astra97
'Senator'
'Senator'
Viestit: 633
Liittynyt: 08 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Länsi-Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Astra97 »

Eli taitaa olla melko normaalia Opeleissa, antaa olla, pistää radiota sen verta kovemmalle ettei kuulu :smile:
Hezzu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 776
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Hezzu »

Tuskin kuuluu tähän ongelmaan, mutta vanhassa carinassa naksui myös ratti kun käänsi ihan missä vaan, asfaltilla, käydessä ja sammuksissa. Syy oli ratin alla olevan töötin kosketus pinnan kuluminen puhki yhdestä kohtasta.

Mutta tämä tuskin on kyseessä koska noinkin uusi auto on kyseessä, tuli vaan mieleen..
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Corsassa naksuu kanssa ohjaus, rupesi naksumaan kun vaihdoin ratin, eli ilmeisesti rikoin jotakin :smile:

Kyselin tuosta täällä vähän aikaisemmin, eikä siihenkään kukaan osannut mitään kovin rakentavaa sanoa. Tuo ohjausnivel mitä joku tuossa ehdotti saattaisi olla mahdollinen.

Yksi Corsa on purussa ja kohta puretaan kenties toinenkin, niistä voisi ehkä kokeilla tuota niveltä josko naksuminen sillä lakkaisi.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
TMan
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 138
Liittynyt: 14 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja TMan »

Harvoin naksahtaa, mutta naksahtaa kuitenkin. Ei kuitenkaan naksahda kun yrittää naksauttaa, eli mutkitellessa tai tiukkaa kaarrosta tehdessä ja samalla kiihdyttäen. Eli ei oikein voi olla murroksissakaan. Mutta aina välillä vaan kun kurvaa mutkaan kuuluu se mystinen naksahdus...Kai se on vaan sitä opelismia...:wink:
jones
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja jones »

jostakin foorumista luin, että omegan omistajalla oli iskarin yläpään laakerit hajalla ja se aiheutti ohjauksen jäykkyyttä ja naksuntaa. mitähän tuo nyt sitten tarkoittaa?
OpelVectra
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 225
Liittynyt: 14 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja OpelVectra »

Omassa Vectrassa (-98) samanlaista napsuntaa ja "lumpsahtelua", juuri niin kuin aiemmin kuvattiin. Välillä piti ääntä ja "väljää" tuntui ratissa. Toisinaan ei saanut tekemälläkään napsahtamaan. Korjaamolla ohjauspyörän pulttia kiristettiin (yksi löysällä), mutta tämä ei auttanut. Homma korjaantui täysin vasta ohjauksen nivelen/ väliakselin vaihdon jälkeen!! Osan hinta vajaa n. 185 e! Tyyppivika!
Ranze
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 07 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Ranze »

Voi villu.. Ja minunkin Astralla on ajettu vasta 160 tkm.. Se siitä kestävyydestä. No ei tuo ajamiseen mitenkään vaikuta, VIELÄ..
Jami
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 12 Huhti 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jami »

Omasta autosta meni etuiskunvaimentimen yläpuolella olevat laakerit vaihtoon.Ohjaus piti "naksumista" ja ikäänkuin kääntyi pienin liikkein,ts vastustaa hieman. Sateella oireet katosi.Parhaiten huomasi kun käänteli ohjausta
paikoillaan,pysäköi parkkiruutuun..

<font size=-1>[ This Message was edited by: Jami on 2002-07-22 11:44 ]</font>
Ranze
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 07 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Ranze »

No mulla on just nuo Jamin Opelin oireet. Etuiskarit menee kohta kuitenkin vaihtoon; takaset meni jo + jouset. Pitänee katsoa laakerointi samalla kuntoon. Jospa tuo olisi vika siellä.
JTA
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 26 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja JTA »

Olenpa pistänyt minäkin tuon naksumisen merkille. Autona -99 Astra, ajettu 53tkm... Parkkipaikalla pyöriessä tuon naksumisen varsinkin huomaa. Oiskohan sitten tuolla iskareiden päällä olevat laakerit sökönä. Onko hintavaakin vaihdattaa?
Vastaa Viestiin