Auto on Opel Omega MV6 vm.94 ja manuaalilaatikko taitaa olla R28?? Ongelma on siis että 2-vaihde ei mene päälle. Myös pakki ja 3-vaihde oikuttelevat. Kolmosvaihteella vauhdissa aina kaasua höllätessä keppi liikkuu n. 2cm taaksepäin ja kaasuttaessa samanverran eteenpäin, muilla vaihteilla ei taida samaa tehdä.. Kakkos vaihde siis ei mene silmään muuta kuin paikoillaan. Eli paikallaan kaikki ok, mutta vauhdissa sitten ei mene ja jos väkisin vääntää niin sorsat rääkyy. Myös 3-vaihteella on vähän tapana ns. "potkaista" kun pukkaa silmään ja samaa teki 2-vaihde ennenkuin irtisanoi sopimuksen kokonaan. Kakkosella voi siis lähteä liikkeelle ja ajaa, mutta vauhdissa ei mene päälle.
Ensi-neuvoksi annettiin vaihtaa vaihteiston tukikumi ja vaihdekeppi, kun siitä oli haljennut irti se muoviosalirpake kepin juuresta jonka vastapuolella on pakkilukko... Nämä vaihdetiin mutta muutosta ei tullut, niinkuin tosin tiesin koko ajan että ei tämä niistä johdu.
Seuraava siirto olisi sitten kytkimen vaihto, mutta mielessä silti että jos ois laatikon sisällä jotain rikki.. Esim. synkrot. Koska jos kytkimessä olisi vika, niin eikö sen pitäisi vaikuttaa yhtälailla kaikkiin vaihteisiin, eikä vaan tuohon kakkoseen?? Monesti käynnistettäessä kytkimestä kuuluu hulina/hurina, eli taitaa painelaakeri äännellä? Tuntuu ihan jalanpohjassa kun samalla painaa kytkintä. Ei vittiis moneen kertaan tuolla auton alla väännellä kun tosiaan on käyttöauto ja päivittäin töihin pakko ajella. Kiitos etukäteen


