b-vectra bensan hajua kun ikkuna auki?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
ascona-b
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 06 Marras 2006, 15:36
Paikkakunta: Jyväskylä

b-vectra bensan hajua kun ikkuna auki?

Viesti Kirjoittaja ascona-b »

juuh elikkä 1,6 16v-98 farmari. Ei ole isompia käyntihäiriöitä mut kun ajaa ikkuna/ikkunat auki niin tulee voimakas bensan haju sisään. Vuotoja ei ole vielä löytynyt, katsottu penkin alta tankin lähdöt ja sukellettu alta suodatin ja linjat. konehuoneessa ei haise eikä näy mitään vuotoa. apukuskin jalkotilan kohdilla on linjassa "pikakiinnitysliitos" jossa saattoi olla ehkä pieni tippa? Saakohan siihen uusia liittimiä tai mitä siihen sit kuuluukin? Onkohan kyseisessä autossa jotain "aktiivihiili/saastepönttöä" johon olisi voinut kerääntyä bensaa joka sit tulee yli? Ja tosiaan haju tulee vain kun ajaa ikkuna auki ett joku mystinen ali/yli paine ilmiö:)
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: b-vectra bensan hajua kun ikkuna auki?

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Ettei haju kuitenkin tulis lämppärin kanavien kautta ?? Kokeile ajaa lämppärin puhallin sammutettuna ikkuna auki ja toisaalta puhallin täysillä ja ikkuna auki. Lämppärin puhaltimen pyöriessä täysillä , pitäis olla matkustamossa ylipaine. Onko väliä kumman puolen ikkuna on auki ??

Kannattaa vielä tarkistaa moottoritilasta... etenkin polttoaineen paineensäätimeltä lähtevä polttoaineen paluuletku.
Pikaliittimiä saa merkkiliikkeestä tai automuovilta (http://www.automuovikem.fi/index.htm)

Aktiivihiilisuodatin löytyy pelkääjänpuoleisesta etupyöräkotelosta se sisälokarin takaa... eli etupyörä pois ja sisälokari myös.
Sinne kerääntyy polttoainehöyryjä , mutta bensaa siellä ei ole... toki ne höyrytkin haisee bensalle ja hajua voi tulla, jos aktiivihiilisuodatttimelta EVAP- venttiilille menevä letku on irti tai puhki. Sama tietysti pätee EVAP- venttiilin päähän moottoritilassa.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Vastaa Viestiin