Hyviä vinkkejä miten saisi ajoneston pois?
Tai mistä alkaisi vikaa etsimään?
Perus maanantai
Nopeasti vilkaisin, mutta vois kattoa vielä sulakkeet paremmin läpi. Yleismittaria ei tässä lähettyvillä ole, mutta ajovalot palaa ainakin kirkkaasti ja sisäilmanpuhallin pyörii normaalin kuuloisesti.N3ON kirjoitti:En osaa sanoo? Mie sanon tän perinteisen tarkasta sulakkeet vaikka varmaan oot senkin jo tehnyt. Entä ootko vilkassu akkua? Mulla ainakin toi GM.n akku on sellanen et sisälle pääse ja virratkin saadaan mut ei jaksa edes solenoidia naksuttaa.
Jos ei muu auta niin tarvii koittaa poistaa tuo ajonesto.ascona_c kirjoitti:Yksi järjettömimmistä suunnittelun kukkasista tuo infrapuna-ajonesto, ainakin vanhemmiten.
Tässä ohjeet, millä saat auton käyntiin: http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... &sk=t&sd=a
Tarkistin vielä kolmannen kerran sulakkeet niin tuo 20 sulake oli palanut. Päälleppäin näytti kyllä ihan ehjältä mutta ihan toisesta päästä sulaketta oli huomaamattomasti poikki.N3ON kirjoitti:En osaa sanoo? Mie sanon tän perinteisen tarkasta sulakkeet vaikka varmaan oot senkin jo tehnyt. Entä ootko vilkassu akkua? Mulla ainakin toi GM.n akku on sellanen et sisälle pääse ja virratkin saadaan mut ei jaksa edes solenoidia naksuttaa.
Mitä kaikkea tämän 20:nen sulakkeen takana mahtaa olla?ascona_c kirjoitti:Takaluukun johtosarjan kunto kannattaa myös tarkistaa takaluukun vasemman saranan kohdalta. Rikkoutuessaan aiheuttaa mitä ihmeellisimpiä sähkövikoja.
Tuon ikäisessä autossa ajonesto ei ole pakollinen varuste, joten et tee mitään "syntiä" vaikka sen käytöstä poistatkin.