Toimenpide meni ihan hyvin, mutta nytten vikamerkkivalo syttyy päällä, kun kone on lämmin ja seisoo vaikka valoissa. Ajossa ei lähde palamaan !
Tuo vikavalo on ennenkin kuulemma reistaillut ja vikana oli jokin virranjakaja tai vastaava johtohässäkkä homma mikä on akun vieressä, siinä ne johdot ovat ihan esillä niin sinne on törkätty silikoonia, että eristäis.
En sitten tiedä johtuukos tuo nesteitten vaihdon johdosta vai tuosta johtohässäkästä.
Ja tuohon on muutama vuos sitten vaihdettu tulpanjohdot, puolat, että ne pitäs olla kunnossa.
Valo ei pala enään kun sammuttaa menopelin, mutta taas alkaa palamaan, kun käy tyhjäkäyntiä jonkun aikaa.
Tyhjäkäynnistä sen verran, että tuntuu käyvän kokoajan ryyppy päällä tai sitten tuossa on jokin ilma vuoto tai vastaava.
Vaikka kone lämpiää niin kierrokset palautuu välillä ihan normaalisti 1000 rpm kohille ja välillä jää 1500rpm kohdille muutamaksi sekunniksi ja sitten vasta laskee 1000rpm kohille.
Ja myös moottorijarrutuksessa huomaa, että ei pienessä alamäessä moottorijarruta vaan pyrkii kokoajan eteenpäin. Eipä tarvi kaasun kanssa värkätä, jarrun kanssa kylläkin...
Ostin myös tämmöisen ledi polttimot:
Hansikkalokerossa valo toimii ihan oikein, että sammuu kun sulkee lokeron. Mutta kattoon kun laitan valon niin alkaa himmenemään samallalailla kun normaali poltin, mutta ei sammu kokonaan vaan jää himmeästi palamaan.
Yritin odotella vähän aikaa ja laitella ovet lukkoon jos olis vaan hitaampi sammumaan, mutta ei. Ilosesti palaa vielä parin minuutin päästä

Mitäs hoitoa voisi tarjota ?



