Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Perkkari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 12 Touko 2010, 13:45

Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja Perkkari »

Mittaristossa syttyi moottorin vikatila -valo. Käytin autoa Opelin liikkeessä huollossa ja vika paikallistettiin moottorinohjausyksikköön. Ehdottivat uuden tilaamista. Hinta 1040 euroa+työ.

Sain tietää, että Vaasassa on eräs firma (Vekatronics), joka on erikoistunut näiden moottoriohjausyksiköiden korjaamiseen. Soittelinkin tuonne ja lupasivat tarkistaa yksikön. Tarkistusmaksu 30 euroa. Sanoivat kuitenkin tuolta, että jos Merivassa on se pienempi Siemensin moottorinohjausyksikkö, niin silloin eivät pystyne auttamaan.

Nyt kysyisinkin, onko kenelläkään tätä foorumia lukevalla tietoa moottorinohjausyksikön korjauttamisesta? Lisäksi kysyisin, että tietääkö kukaan minkä merkkinen/mallinen yksikkö Merivassa on sekä mistä mahdan sen autostani löytää? Onko irrottaminen ja takaisin kiinnittäminen kummoinen homma?

Meriva on vm. -05 ja 1,6 litran bensiinikoneella.

Kiitos jo tässä vaiheessa asiallisista vastauksista!
Avatar
TJV
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 246
Liittynyt: 08 Tammi 2010, 22:12
Paikkakunta: Savonmua

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja TJV »

Joo ei tuota uutta kannata tuohon hintaan ostaa, vaihtoehtoina vanhan korjaaminen tai käytetyn osto.
Mutta käytettyyn tarvii ainakin näihin vanhempiin itse ohjainyksikön, avaimesta sirun ja sirun tunnistinrenkaan virtalukon ympärille. Meriva vähän uudempi niin en tiedä mitä se tarvitsee. Tuossa toisessa linkissä on ilmeisesti valmispaketti eli ecu, virtalukko+avain ja ajonestoboxi.

Kannattaa kysyä korjausta myös tuolta:http://www.sercap.fi/

Täällä käytettyjä:http://www.varaosahaku.fi/

Kyllä foorumilaisilla on kokemuksia korjauttamisesta varsinki tuosta sercapista, haulla varmasti löytyy juttua.
Irrotus ei varmasti kovin kummonen homma ole mutta merivan tapauksessa en pysty tarkemmin neuvomaan, se on yleensä imusarjassa kiinni tai jossain hankalokeron alla/takana.
**** ****** 2.5 V6
Avatar
Zafira
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5956
Liittynyt: 08 Touko 2004, 03:00

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja Zafira »

8V vai 16V? Molemmissa on Multec S-moottorinohjaus ja yksikkö on 8V:ssä kiinni imusarjassa ja 16V:ssä moottorin kyljessä oikealla (edestä katsottuna).
Yksikkö on kiinni kolmella pultilla. 16V:ssä pitää lisäksi ottaa moottorin muovisuojus pois edestä. Akun miinusnapa irti ennen moottorinohjauksen liittimien irrotusta!
Perkkari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 12 Touko 2010, 13:45

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja Perkkari »

16v -koneella on meikäläisen Meriva. Elikkä ei pitäisi olla vaikea irroitettava. Suovakansi pois edestä ja sitten pääsee irrottamaan ohjausyksikköä? Ei muuta kuin yksikkö irti ja pakettiin ja kohti Suomen aurinkoisinta kaupunkia eli Vaasaa! Niin ja se miinusnapa. Jospa nyt ensiksi yrittäisi tuota korjausta ja sitten tarvittaessa voisin katsella noiden linkkien mukaan vaikka sen käytetynkin ostamista.

Tuttavaltani sain linkin erääseen Liettualaiseen myyjään, www.lbm.lt ja sieltä valitaan "auto dalys". Tuolta on kuulemma jotkut tilailleet onnistuneesti. Kustannukset vain murto-osan siitä, mitä esimerkiksi itse olisin joutunut merkkiliikkeen kautta maksamaan. Itse olen vähän arka ulkomailta tilailee, mutta onnistunee niinkin.

Ehkäpä tämä tästä vielä iloksi muuttuu! :)
jp_olli
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 150
Liittynyt: 21 Helmi 2007, 11:44
Paikkakunta: Kalajoki
Viesti:

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja jp_olli »

Onko twinport / Z16XEP koneella? Noihin on hyllyssä parikin ylimääräistä Delco MT35 ecua, jotka pitää vain testerillä sopeuttaa autoon. Sitä pienempää Simtec71-ysikköä saa korjattua meillä. Isompaa Simtec 70-ysikköä on kolme huollettua hyllyssä, valmiina koodattavaksi autoon.

Toivotaan, että tulee kuntoon. :)
Ecu, mittaristo ja TCM-korjaukset
Optimoinnit, immo off, ym.
http://www.sercap.fi
Avatar
vetkula4x4
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1295
Liittynyt: 16 Huhti 2006, 17:31
Paikkakunta: Pohjois-Karjala

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja vetkula4x4 »

Ja jos ei tuolta :roll: onnaa, nin ebay.stä kahtelemaan. Ite tilasin just x18xe1 boxin ajonesto hilppeineen...
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

TJV kirjoitti:Mutta käytettyyn tarvii ainakin näihin vanhempiin itse ohjainyksikön, avaimesta sirun ja sirun tunnistinrenkaan virtalukon ympärille.
Tarpeeksi vanha auto ja ajoneston voi ohittaa, esimerkiks F-Astran tunnistinrenkaasta nastat 6 & 7 yhteen ja ajonesto on ohitettu. Vastaava onnistuu varmasti myös uudemmissa kun vain piirikaavioista etsii vastaavat liittimet, se on eri asia mikäli oikea tapa korjata tämän järjestelmän vikoja mutta pääseepi ainakin ensihätään liikkeelle :roll:
Perkkari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 12 Touko 2010, 13:45

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja Perkkari »

Merivan malli on 1.6 16v ja moottorityyppi on huoltokirjasta katsottuna Z 16 XE. Vuosimalli -05. Kiitos kaikille vastauksista, vaihtoehtojakin ongelman ratkaisemiseksi alkaa kertyä. Onneksi on tällaisia sivustoja olemassa!
Perkkari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 12 Touko 2010, 13:45

Re: Merivan moottorinohjausyksikön korjaaminen

Viesti Kirjoittaja Perkkari »

Tälle(kin) tarinalle saatiin onnellinen loppu. Ei tarvinut itseään kipeäksi maksaa uutta ostamalla vaan lähetin Sercapille korjattavaksi. Kuntoon tuli, kohtuu hinnalla (vrt. uuden hinta) ja erittäin nopealla toimituksella! Kohti uusia vikoja! :)
Vastaa Viestiin