Kun autoa yrittää käynnistää samuu se ajonestolaitteen antamaan vikakoodiin (Vilkuttaa MIL-valoa).
Akun kengän irrottamisen jälkeen lähtee pyörimään normaalisti ja käynnistyy uudelleen, kun avainta ei ota pois virtalukosta. Jos avaimen poistaa virtalukosta menee taas ajonestolaite päälle, eikä se poistu ilman akunkengän irrottamista.
OP-COM (CHINA CLONE 08-2010) antaa seuraavat vikakoodit:
Moottorista:
P1612 - <Unknown DTC>
(0A) - Not present
P1613 - Immobiliser No Or Wrong Signal
(0A) - Not present
Immobilizer lohkosta:
B3043 - Communication Line W Voltage High
(00) - Not present
Urputtaako se liian matalaa vai korkeaa jännitettä, tästä voi mielipiteitä esittää ?
Jos liian matalaa jännitettä, niin tutkimuskohteita olivat ECU:n liittimet ja transponderin (virtalukossa) liittimet, olisiko muita ?
Kahdella avaimella testattu, joissa transponderpalikat paikallaan. OP-Comilla pääsee vain koneen pyöriessä sisään järjestelmään ???.
Vielä kolme kysymystä.
1. Onko kukaan muutellut OP-Comilla noita ajoneston asetuksia, siis (CHINA CLONE 08-2010) veriolla, pääseekö sillä vai pitääkö olla se maksullinen tai uudempi versio ?
2. Missä on Diesel Astra G:ssä sijaitsee ECU, pistokkeita olisin hieman puhdistellut ?
3. Kun autoa pitää varmaan käyttää Opelin huollossa
Tästä ei vielä lannistuta, Opelit (2kpl) aion ajaan loppuun kun ovat hyviä harrasteautoja, kun niissä riittää tuota harrastetyötä sopivasti !

