Noniin, hommat eteni sen verran jahka vaan kerkesi käyttämään leimalla omegaa. Omega kaiken puolin kunnossa mitä nyt lukuunottamatta seuraavia asioita:
- Polttimoita pimeenä (ok)
- Airbagin valo ei syty mittaristoon
- takavaimentajan lämpöpeltiin pitää hitsata uutta peltiä
- Ja sitten...Päästöt
Tyhjäkäynnillä:
CO% : 983 (tai 9,83 ei saa selvää kun kerkesi alleviivata, veikkaan että tuo 9,83)
HC ppm: 3800

(alleviivattu)
O2 : 7,64 (alleviivattu)
CO2 : 9,1 (alleviivattu)
Kierroksilla
CO% : 2,4 (alleviivattu)
HC ppm: 1472 (alleviivattu)
O2 : 2,74
CO2 : 12,2
Lambda : 1,002 (alleviivattu)
Noissa alleviivatut nähtävästikkin yliarvojen. Kysymys kuuluukin, että tuota tuota millä ilveellä arvoja alaspäin kun noin "lievästi" yläkantissa?

Tänään jo tarkistin: tulpat, sytytysjohdot, sytytysjärjestyksen, ilmanputsarin. Noin niinkuin alkuun.
Sitten miten autokäyttäytyy: Kone käy lämpimänä todella epätasaisesti, ihan kuin olisi betonivibra konetilassa. Putkesta tulee valkeaa savuaa kierroksilla ja haisee melekosesti polttoaineelle. Tai siis sellaiselle kitkerälle. Sekä lämpimänä saa antaa kaasua että saa käyntiin. Vinkit ja vihjeet olisivat taas (vaihteeksi) tervetulleita.
Kiitos.