Millä renkailla sama ulkohalkaisija 16" --> 17"

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Avatar
RV
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1193
Liittynyt: 08 Elo 2005, 23:15
Paikkakunta: Tampere

Re: Millä renkailla sama ulkohalkaisija 16" --> 17"

Viesti Kirjoittaja RV »

Mulla lukee A Vectran otteessa 14" kysyin konttorilta et saanko laittaa tuohon 16" vanteet kun kerran samaa mallia on 15" vanteilla ollut, ei osannut suorilta käsin sanoo niin, kattoi tyypitys todistuksesta koneelta mikä on isoin vanne koko siellä (15") sai laittaa 16" ilman muutoskatsastusta. ja siis otteessa lukee edelleenkin se 14"
Honda Civic 1,6 vtec -01
Mercedes-Benz W210 -01
Avatar
Kingis_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 12 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Outokumpu

Re: Millä renkailla sama ulkohalkaisija 16" --> 17"

Viesti Kirjoittaja Kingis_ »

RV kirjoitti:Mulla lukee A Vectran otteessa 14" kysyin konttorilta et saanko laittaa tuohon 16" vanteet kun kerran samaa mallia on 15" vanteilla ollut, ei osannut suorilta käsin sanoo niin, kattoi tyypitys todistuksesta koneelta mikä on isoin vanne koko siellä (15") sai laittaa 16" ilman muutoskatsastusta. ja siis otteessa lukee edelleenkin se 14"
Just tätä tarkoitin, pitäis kyllä tässäkin tapauksessa onnistua. Milläs ET:llä sulla on ne nykyiset vanteet ja millä ET:llä meinasit uudet tilata? Mulla oli 8x17" ET35 ja 225/45-17" rengas sekä -60mm jouset edessä. nuo ainakin mahtui ihan ongelmitta itsellä pyörimään, takana sitten hankas jonkinverran tuon kokoisilla renkailla.
Avatar
DEAD
OCF Member
OCF Member
Viestit: 4233
Liittynyt: 26 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Kuuslahti

Re: Millä renkailla sama ulkohalkaisija 16" --> 17"

Viesti Kirjoittaja DEAD »

joskus vuosia sitten kysyin konttorilla miten menee rengastus e kadetin suhteen kun omassa otteessa oli kokona vain 13 tuumanen rengas ja samaa mallia oli myös saannut 14 tuuman renkailla alla oli silloin 15 tuumaset niin että pitääkö muutoskatsastaa. Sanoivat vain että ei tarvii riittää että on tullut isomilla pyörillä samaa autoa tehtaalta mutta poliiseilla ei välttämättä aina ole tietoa mitä renkaita kyseisessä mallissa on ollut joten voivat sakottaa jos eivät saa varmistettua mistään. Laittoivat silloin muistaakseni otteeseen nuo vaihtoehtoiset isommat renkaat jolloin ei tarvinnut muutoskatsastaa noille 15 tuumasille.
ASTRA K SPORTS TOURER INNOVATION PLUS 150 TURBO A
Vastaa Viestiin