Kadett E 2.0i 8v nykii

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
rasmus
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1329
Liittynyt: 01 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja rasmus »

jos nyt olen oikein tajunnut sä olet käyttänyt tähän autoon yli 11K€?? :o mihin?? koriin? muoviin? ja vanteisiin sekä alustaan?? Tilasitko tehdasuuden korin vai mit vittua? Luulis jo tuohon hintaan olleen autoon ilmestynyt jo hieman uudempi/parempi tekniikka tai jotain. :roll: mut..ei mitään. :peukku:
ruutu2
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 21 Heinä 2012, 07:12

Re: Kadett E 2.0i 8v nykii

Viesti Kirjoittaja ruutu2 »

Aveci kirjoitti:
Jossi kirjoitti:
OpelDriver kirjoitti:Palaan tähän aiheeseen vielä tärkeän kysymyksen takia...

Saattaisiko olla, että tuo nykiminen johtuu lambda-anturista? Etein äskettäin googlen avulla tietoa tuosta lambda-anturista ja sain selville sellaista tietoa, että jos lambda-anturi on rikki, niin auton järjestelmä menee sekaisin. Onko näin? Ja sitten löysin vielä sellaista, että lambda-anturi toimii vasta kun se on lämmennyt tarpeeksi. Onko näin?

Eli voisiko olla syy tuohon nykimiseen juuri tuo lambda-anturi? Voiko autoa ajaa ilman lambdaa?
Sekin on mahdollinen vikakohde. Yleensä rikkinäinen lambda nostaa polttoaineen kulutusta huomattavasti. En suosittele ilman lambdaa ajoa, koska se antaa tietoa ECU:lle ja systeemit menee sekaisin ilman sitä. Lambda lämpenee kyllä nopeasti, lähinnä katalysaattori toimii vasta n. 400 °C ylöspäin (kaikissa autoissa ei ole kattia vaikka lambda olisikin).


Mulla kun ei kattia autosta löydy, niin missähän toi lambda-anturi mahtaa sijaita, kun ei osunu ainakaan omaan silmään tuolla konehuoneessa? :roll: Kävin päästöt mittauttamassa niin tuli sellasta palautetta että pitäis tuo lambda uusia.



Ja käykö C20NE:n anturi tohon 20NE:hen? Pitäis saada autoon leima pian, joten kaikki fakta on nyt tarpeen :-?



E: Niin ja kyseessähän on Vectra 2.0i 8v -89, 20NE moottorilla.
Vaikee voi olla löytää lambdaa tuosta.. mullakin oli -89 vectra 20ne koneella eikä ollut lambdaa, mutta tuossa -92 c20ne koneella olevassa vectrassa on... vaikka onhan tuo aika sama tekniikka muuten..
Vastaa Viestiin